Novinky ve zdravotnictví: Plomby zdarma, méně za pomůcky i ochrana před padělky léků

 • Autor: red - 
  9. 1. 2019
  05:40

  Letošní rok přinese hned několik výrazných novinek ve zdravotnictví. Definitivní minulostí se už stanou černé plomby, zákon nás lépe ochrání před padělateli léků a méně, nebo dokonce už ani korunu vydáme za zdravotnické pomůcky.

 • 1.VÍME, CO UŽÍVÁTE

  Větší ochranu zdraví pacientů by měla zajistit novela zákona o léčivech, která začne platit zřejmě v polovině letošního roku. Ta zavádí tzv. lékový záznam pacienta, který umožní lékařům, farmaceutům a zdravotním záchranářům zjistit, jaké všechny léky pacient užívá. Ačkoliv »slídění« v lékové historii mohou někteří chápat jako Velkého bratra, mělo by tím dojít k omezení nežádoucích interakcí léků nebo k jejich duplicitnímu používání. Novela zároveň snižuje sankce za nepředepsání elektronického receptu na 300 tisíc korun.

 • 2.ZA POMŮCKY MÉNĚ, ALE TAKÉ NIC

  Od počátku letošního roku došlo ke změně úhrad pouze u zdravotnických prostředků zhotovených na zakázku. Sem patří např. protézy, individuální ortézy a individuální kompresivní punčochy a pažní návleky, kontaktní čočky, stejně tak opravy a úpravy těchto pomůcek.

  Významnější dopady na pacienty přinese novela zákona o veřejném zdravotním pojištění až od prosince, kdy budou sériové, tedy všechny ostatní, zdravotnické prostředky lékaři předepisovat a vykazovat podle nového systému. Pro pacienty to bude znamenat nižší spoluúčast, některé prostředky budou zcela hrazeny. Nové zdravotnické prostředky budou také zařazovány do systému úhrad každý měsíc, a nikoli jen jednou za půl roku, jako tomu bylo dosud.

 • 3.ČERNÉ PLOMBY MINULOSTÍ

  Kvůli unijnímu tažení proti používání rtuti ve stomatologii začaly v loňském roce zdravotní pojišťovny všem dětem a mladistvým do 16 let a také těhotným ženám proplácet zubní výplně z bílého skloionomerního cementu.

  Dospělým nadále hradily pouze výplně z ručně míchaného, nedózovaného amalgámu. Kdo nechtěl mít plombu se sklonem k černání, musel připlatit za kvalitnější dózovaný (kapslový) amalgám alespoň 6 stovek. Ten bude během prvního čtvrtletí plně hrazen úplně všem pacientům.

 • 4.LEPŠÍ OCHRANA PŘED PADĚLKY

  Od 9. února budou veškeré léky v EU opatřeny jednotnými ochrannými prvky, které mají rychleji odhalit případný padělek. Směrnice cílí hlavně proti přípravkům koupeným přes internet, kam si lidé nejčastěji chodí pro úlevu v případech sexuální dysfunkce, pálení žáhy či onkologických onemocnění.

  Na obalu přípravku nově bude dvourozměrný čárový QR kód, který umožní ověřit pravost a identifikovat jednotlivé balení přípravku. Druhým ochranným prvkem bude nálepka, která umožní ověřit, zda bylo s obalem léčivého přípravku manipulováno.

 • 5.NOVÉ LÉKY U PRAKTIKA

  V legislativním procesu, s tím, že je v plánu platnost už letos, je důležitá součást takzvané reformy primární péče. Mělo by se trochu ulevit lékařům specialistům a posílit pravomoci praktických lékařů. Pacienti by totiž už rovnou u praktika mohli získat recept na léky proti epilepsii, revmatu, léky na osteoporózu či některá kožní onemocnění. Praktičtí lékaři pak také budou moci provádět některé výkony u svých pacientů s onkologickou diagnózou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud