Rok 2018 byl nejteplejší za 240 let. Jaké počasí přinesou leden a únor?

Autor: ČTK, nkov - 
5. ledna 2019
15:51

V příštích týdnech do začátku února se budou střídat mrazy a oteplení. Zatímco noční teploty se budou zřejmě držet většinou pod nulou, přes den mohou vystoupat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten také oznámil, že loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot.

Česko zasáhlo v uplynulých dnech silné sněžení a meteorologové ho očekávají i v příštím období. Podle ČHMÚ bude objem srážek nejméně v příštích dvou týdnech nadprůměrný. 

Průměry nočních teplot se budou v příštích čtyřech týdnech držet kolem minus čtyř stupňů Celsia. Průměry denních teplot budou kolem nuly, či slabě nad nulou. „Lze však očekávat přechodné teplotní výkyvy do kladných i záporných teplot,“ sdělili pracovníci ČHMÚ.

Třeba v příštím týdnu mohou v noci na pondělí teploty klesnout k minus čtyřem stupňům a přes den zase vzrůst až na čtyři stupně nad nulou. Na východě republiky bude přitom o něco chladněji. Koncem týdne tam může být v noci až minus osm stupňů, kdežto přes den i plus pět stupňů.

Teplé třetí tisíciletí

Meteorologé ovšem zhodnotili i minulý rok. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století. Meteorologická stanice v Klementinu je délkou soustavného zaznamenávání údajů o počasí jedinečná v Česku i celé střední Evropě.

Mezi deseti nejteplejšími roky od konce 18. století jsou podle údajů z Klementina většinou roky ze začátku 21. století. Pouze o osmé a deváté místo se dělí rok 2008 s rokem 1994, protože oba měly stejnou průměrnou teplotu 11,7 stupně Celsia.

Video  Počasí na víkend: Oteplí se, ale bude sněžit. Na horách napadne čtvrt metru sněhu  - Dagmar Honsová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

starypes ( 6. ledna 2019 07:25 )

Už je to tady. Svět se v kravskou pr.del obrací.

muscula ( 6. ledna 2019 07:15 )

největší horko bylo na zámku Stropnických a v garáži u Musilů

voght ( 5. ledna 2019 19:17 )

Aby nebyl nejteplejší, když je to tady samý ***

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud