„Je to nehoráznost.“ Grebeníčkova kniha i účast ministra na křtu naštvala biskupy

28. 12. 2018
12:33

Za nehoráznost označil vydání knihy Miroslava Grebeníčka o církevních restitucích a údajné škodlivosti církve generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Kritizuje také to, že se představení knihy zúčastnil i ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk. Ten popírá tvrzení, že knihu křtil, ale setkání pořádaného poslaneckým klubem KSČM se zúčastnil a knihu tam svým proslovem uvedl.

„Komunisté, kteří 40 let pronásledovali církev, mučili, věznili a internovali její představitele, ukradli všechen církevní majetek, kostely a další církevní objekty, ze kterých se pod jejich správou staly ruiny, si dovolí vydat knihu o církevních restitucích a škodlivosti církve, jejímž autorem je zrovna Miroslav Grebeníček,“ uvedl Přibyl. „Respektuji svobodu projevu, ale tady se jedná o skutečnou nehoráznost. Z úcty ke všem pronásledovaným se musím ozvat!“ dodal Přibyl.

Kniha bývalého předsedy KSČM a syna vyšetřovatele komunistické Státní bezpečnosti Aloise Grebeníčka se jmenuje Ve znamení kříže a má podtitul Podvody nelze halit svatou rouškou. Hned v úvodním slově nákladně vypravené knihy na křídovém papíře a s barevnými fotografiemi Grebeníček píše o tom, že církev podle něj usiluje především o majetek.

„Divadlo, jež církev rozpoutala kolem majetkového vyrovnání s českým státem, nepokrytě ukazuje na její touhu po majetku, která je rafinovaně zakrývána slovy o spravedlnosti a právu,“ píše. „Ne, nejde ani o restituce, ani o nápravu, ale o pragmatickou snahu urvat kus státního vlastnictví, domoci se za každou cenu peníze ze státního rozpočtu. Získat nezávislost nejen na státu, ale do jisté míry i na vlastních věřících,“ míní Grebeníček.

Na více než 400 stranách pak vystudovaný historik popisuje svůj pohled na novodobou historii katolické církve v Česku a zejména na léta, kdy se připravovalo majetkové vyrovnání státu s církvemi.

Grebeníček: Staňka jsem nezval já

V médiích se v tomto týdnu objevila zpráva, že ministr Staněk, tedy představitel resortu, v jehož gesci církve jsou, Grebeníčkovu knihu pokřtil. Ministr to odmítl, uvedl, že se akce zúčastnil jako vánočního setkání poslaneckého klubu KSČM.

„Knihu jsem nekřtil, pouze jsem směrem k autorovi a zúčastněným pronesl pár vět s obecným konstatováním, že žijeme v demokratické společnosti, v níž můžeme vyjadřovat různé názory. Knihu, její obsah či úhel pohledu jsem nehodnotil,“ napsal na sociální síti.

Grebeníček dnes ČTK sdělil, že Staňka na představení knihy pozval ředitel Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda. „Pokud nyní někteří ideologové účelově bombardují ministra kultury, který přijal pozvání ředitele nakladatelství, neznamená to, že se ministr s autorem a obsahem knihy ztotožnil. Ministr promluvil o názorové pluralitě a v té souvislosti také zvedl číši a vyzval ke společnému přípitku,“ uvedl Grebeníček.

Sněmovna v polovině prosince posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Hlasování by se mohlo uskutečnit na schůzi, která začne ve druhé polovině ledna. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

Video Grospič (KSČM) děkoval ANO, ČSSD a SPD za podporu se zdaněním náhrad za církevní restituce. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

ahdrehika ( 31. prosince 2018 10:47 )

pooresh: vidím, že se v těch "Hlášeních.. " vyznáš, asi si jich sám dost vyplnil...

Martin ihk ( 29. prosince 2018 18:32 )

Padouchu236, proč sem pleteš, odsouzeného Romana Pekárka (ODS), který pro zákon 428/2012 skutečně hlasoval? Jeho hlas měl význam zimnímu pro mrtvého, kvórum pro schválení bylo tehdy 92 hlasů, pro bylo však 93 poslanců. Jsi prostě obětí tzv. goebblsovské lži, ale nic si z toho nedělejte, volů v této zemi je mnohonásobně více než vyvážel sv.Vaclav do Němec. Vás a další bych rád vyvezl do matičky Rusi, tam rudá chátra patří...

panda82 ( 29. prosince 2018 17:17 )

Ale ne, oni jim sáhli do svědomí, měli by ho zpytovat kdo jim na to bohatství vydělal, no spíš se nadřel, nebo biskupové hrbili hřbet?

Taurus70 ( 28. prosince 2018 22:46 )

Anonym01 nejvic svych priznivcu najdete ma psychiatrii za to Vam rucim😂😂😂😂

anonym01 ( 28. prosince 2018 17:27 )

BOLŠEVICI A HITLER SI PODALI RUCE NA USMIRENOU. PODEKOVALI I OKAMUROVI . BLAHOPREJU. LUZO! SOCE NEVIM KDO VAS PO TOM VSEM BUDE VOLIT, ALE V NEJLEPSIM PRIPADE SKONCITE V KRIMINALE! ODS JE STEJNA JAKO VY.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa