Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Ministerstvo obrany chystá obchod století. Za obrněnce zaplatí přes 50 miliard

Autor: peb, ČTK - 
14. prosince 2018
18:13

Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun (asi 42,7 miliardy korun bez DPH). Informace o dosud největším českém zbrojním nákupu v pondělí předá vládním kolegům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Obrana následně osloví čtyři vybrané firmy, aby předložily své nabídky. Podepsat smlouvu chce vedení úřadu v srpnu 2019, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pokud se ministři nerozhodnou jinak, na pondělním zasedání o nákupu hlasovat nebudou. Členové vlády mají povinnost předkládat k informaci všechny velké zakázky. 

Metnar bude zároveň v pondělí informovat vládu o změně dodavatele 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH včetně pětileté servisní podpory. O nákupu Titusů již vláda v minulosti jednala, zakázka měla být zadána společnosti Tatra Export. Firma ale nezískala bezpečnostní prověrku. Ministerstvo proto již v srpnu rozhodlo, že se dodavatelem stane firma Eldis Pardubice s.r.o. Obě společnosti patří do konsorcia Czechoslovak Group. Smlouvu chce ministerstvo uzavřít v dubnu, vozidla by vojáci měli dostávat v letech 2020 až 2025.

Ministři také v pondělí dostanou informaci o chystané rámcové smlouvě s Českou zbrojovkou Uherský Brod na nákup až 34.000 ručních zbraní za 2,1 miliardy korun bez DPH. Pořídí především 14.000 nových útočných pušek Bren a 20.000 pistolí. Zbraně z České zbrojovky používá česká armáda již nyní, od roku 2010 jich nakoupila téměř 40.000, uvedl Fajnor.

Přes dvě stovky vozidel v sedmi variantách

Nová BVP nahradí zastaralé ruské stroje. Armáda požaduje pořídit 210 vozidel v sedmi různých variantách, vedle základního ještě velitelské, průzkumné, dělostřelecká pozorovatelna, ženijní, vyprošťovací a zdravotnické.

Ministerstvo po pondělní vládě oficiálně osloví čtyři výrobce, se kterými bylo v kontaktu již v minulosti, aby předložili své nabídky. Nová BVP by české armádě mohly dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

„V srpnu 2019 by mělo dojít k podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem a vozidla pak budou dodána v letech 2020 až 2025,“ poznamenal Fajnort. Ministerstvo podle něj počítá s tím, že v armádě budou sloužit minimálně 30 let.

al.bunda ( 14. prosince 2018 20:29 )

A sakra,podle všeho se nás chystají napadnout bratři slováci anebo že by poláci? Ale na nemocné děcka budeme i nadále pořádat sbírky

bibijana ( 14. prosince 2018 20:08 )

To je otřesné!!!! Já protestuji proti takovému mrhání peněz!!! Současná válka by se vedla jinak, bylo by to úplně jiné, než muž proti muži, tank proti tanku. Použily by se nukleární a chemické zbraně, stačilo by státy odpojit od zdrojů elektřiny, plynu, internetu, otrávit vodu, bylo by to o teroristických útocích.Tohle je zase jeden obrovský tunel, zase se někdo obohatí o miliardy. Na domovy důchodců není, na léčbu nemocných a na jiné potřebné věci není a tady armáda opět okrádá národ o největší část státního rozpočtu. Hanba!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa