Zachytil pohádku na obloze: Fotograf Petr Horálek získal jedinečný záběr, podívejte se

Autor: Matouš Voldřich - 
2. prosince 2018
07:30

Pohádkový úkaz na obloze se podařil »cvaknout« fotografovi Petru Horálkovi (32) ze Seče u Pardubic. V jednom záběru zachytil zářící Mars, Měsíc a nebeskou bránu v podobě Mléčné dráhy. Jak se mu tu povedlo, prozradil pro Blesk.

Rudá planeta byla v červenci nejblíže k Zemi od roku 2003. „Mars se stal na několik týdnů čtvrtým nejjasnějším nebeským objektem. Hned po Slunci, Měsíci a planetě Venuši. Znovu takto výrazný bude až na konci léta roku 2035,“ vysvětluje Horálek, proč se rozhodl výjimečný jev zachytit.

V říjnu se vydal k největší slovenské vodní nádrži Liptovské Maře. Bývají tam lepší podmínky, méně světelného smogu. „Na úrovni Liptovského Trnovce se na čisté obloze vesmír pěkně vyjímal,“ řekl Horálek. V kombinaci se zapadajícím Měsícem, zářícím Marsem a zrcadlící se vodní plochou vznikla nádherná scenerie.

„Dokonalost tomu dodala Mléčná dráha, která na širokoúhlém záběru vytvořila jakýsi oblouk nebeské brány,“ dodal Horálek ke snímku, který nyní publikovala Česká astronomická společnost.

Snímek vznikl za půl hodiny

Blesk: Jak bylo těžké takovou nádheru fotoaparátem zachytit?

„Trvalo to zhruba půl hodiny. Čekal jsem vždy jen na příhodný moment, kdy už bude Měsíc nízko nad obzorem či zapadne a obloha ztmavne.“

Blesk: Jakým způsobem fotografie vznikají?

„Jde o panoramatické záběry. S vhodným světelným objektivem zaznamenávám segment po segmentu jako dílky puzzle a ty potom v počítači složím do jednoho širokoúhlého záběru.“

Blesk: Proč jste nefotil v Česku?

„V Česku jsou podmínky o poznání horší než na Slovensku. Ale nějaká místa tu máme. Asi nejlepší je Šumava a Novohradské hory. Dále oficiální oblasti tmavé oblohy, nejkvalitnější jsou v Beskydech a na Manětínsku.“

Víte, že...

Od 4. do 17. prosince můžete pozorovat meteorický roj Geminidy. V maximu bude »padat« až 80 hvězd za hodinu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

naidka ( 2. prosince 2018 08:28 )

Plesku, fotograf fotil v Liptovské Mare a ne Maře. Fotky jsou nádherné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud