Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Další případ superhorečky v Česku: Na stejném místě, kde už měla jednu oběť

Autor: ČTK, kal - 
1. října 2018
11:51

Testy potvrdily západonilskou horečku u muže, který je hospitalizovaný v Nemocnici Břeclav. V pondělí to řekla mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. V nemocnici v srpnu zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena. Ani nemocný muž nepobýval v zahraničí, nakazil se tedy zřejmě také v tuzemsku. Podle Svobodové nemocnice dočasně zastavila odběry krve na transfuzním oddělení.

Pacient je v současnosti na infekčním oddělení. „Je již ve stabilizovaném stavu. O jeho propuštění se uvažuje,“ uvedla Svobodová.

Nemocnice další opatření nechystá. „Choroba je přenositelná pouze určitým druhem komárů. Zatím nebyl prokázán přenos z člověka na člověka,“ podotkla mluvčí. Nemocnice podle ní jedná s hygieniky, kteří by měli vydat doporučení dalšího postupu týkající se provozu transfuzního oddělení. Břeclavská nemocnice zatím nebude krev od pacientů odebírat, ale bude ji nejspíš nakupovat.

Nákaza jen otázkou času

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan.

Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, mnozí považovali jen za otázku času, kdy se nakazí někdo přímo v tuzemsku. V Řecku, Itálii, Maďarsku, Srbsku a dalších evropských státech je letos podle odborníků abnormálně vysoký počet případů této choroby.

Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.


Zobrazit celou diskusi