Čtvrtek 9. prosince 2021
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno -1°C

Tvrdší hypotéky startují. Největším problémem budou v Praze, Brně a Olomouci

Autor: ČTK - 
1. října 2018
07:07

Od pondělí platí pro banky doporučení České národní banky, podle kterého nemá dluh žadatele o hypotéku překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Přísnější pravidla pro poskytování hypoték, platná od začátku října, se týkají nejenom nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení. S odvoláním na mluvčí České národní banky (ČNB) o tom píší dnešní Hospodářské noviny (HN).

Banky proto zaznamenaly v posledních týdnech nárůst zájmu o hypotéky o dvacet až třicet procent proti jiným měsícům. Od tohoto měsíce pak očekávají jejich pokles.

„Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Vlivem přísnějších pravidel, která začínají dnes platit, na hypotéku podle jejích analýz nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce.

Platí nová pravidla i pro refinancování?

Rozhodnutí o platnosti nových pravidel pro refinancování může podle deníku přinést problémy lidem, kteří chtějí s hypotékou přejít ke konkurenci, případně si chtějí úvěr navýšit. Centrální banka ale na svém webu uvedla, že nová pravidla neplatí pro refinancování, pokud není zvýšená jistina hypotečního úvěru.

Že se přísnější pravidla netýkají pouze nových smluv, potvrdila listu mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Vztahuje se na všechny úvěry včetně refinancovaných," sdělila HN. Podle deníku argumentuje ČNB tím, že samy banky považují refinancované hypotéky za nové úvěry, a proto se přísnější limity vztahují i na ně.

Na webu ČNB ale dnes mluvčí upozornila, že nebude nutné posuzovat, zda žadatel splňuje nové podmínky, pokud při refinancování nebude zvýšená částka hypotečního úvěru. Pokud však dojde k navýšení hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru, a to zejména o více než deset procent či o více než 200 tisíc Kč, měla by se tato žádost posuzovat jako nový úvěr, uvedla Fišerová. Banky by proto měly nově posuzovat i to, zda žadatel splňuje všechny limity ukazatelů, dodala.

O změně názoru ČNB banky nevědí

Bez ohledu na nová pravidla by banky podle Fišerové měly při refinancování vždy vyhodnotit, zda se v mezidobí nestaly změny, které zvyšují rizikovost úvěru. "Jedná se například o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů, dodala mluvčí.

Výklad, že nová pravidla platí i pro refinancování hypoték, je podle HN v přímém rozporu s tím, co ještě v červnu prohlásil guvernér centrální banky Jiří Rusnok. A o změně názoru ČNB dosud nevědí ani banky, uvádí deník. 

Nová pravidla mohou přinést problémy klientům, kteří si budou chtít přenést hypotéku do jiné banky, případně si budou chtít u své stávající banky úvěr navýšit. Na takové lidi se bude pohlížet jako na nové žadatele, a pokud nová pravidla nesplní, nezbude jim podle HN nejspíš nic jiného, než zůstat u své současné banky.

Předpokládá, že vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

Video Získat hypotéku bude těžší: Problém budou mít singles a mladé rodiny - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Zobrazit celou diskusi
Další videa