Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Míša (4) z Ukrajiny má těžkou epilepsii: Operaci mozku musí podstoupit v Praze

Autor: ula - 
30. září 2018
07:00

Míša se narodil bez zdravotních problémů, ale v osmi měsících se u něj poprvé projevila epilepsie. Od té doby měl každý den záchvaty, na které užíval řadu léků, žádný však nepomáhal. Lékaři mu navíc stanovili diagnózu tuberózní sklerózy, u které je typická obtížně zvládnutelná epilepsie. Míša ale pochází z Ukrajiny, kde není dostupná jiná léčba, než léky. Maminka se ale rozhodla, že boj o zdraví svého syna nevzdá.

Míša měl záchvaty každý den, jejich četnost se zvyšovala a léky nepomáhaly. Na Ukrajině ale nebyla dostupná jiná léčba, ale maminka se rozhodla, že se jen tak nevzdá, zejména když záchvaty začaly zpomalovat Míšův mentální vývoj.

Podařilo se jí setkat s uznávaným epileptologem Hansem Holthausenem, který jezdí čas od času do Moskvy konzultovat ruské pacienty s epilepsií, a ten jí doporučil, aby s tímto problémem kontaktovala Centrum pro epilepsie Motol v Praze.

Operace mozku za stovky tisíc

Matka se s Míšou tedy vydala do Česka, kde letos na jaře chlapečka vyšetřili. „Po více konzultacích jsme dospěli k tomu, že bychom mu mohli pomoci operací mozku,“ říká dětský neurolog a specialista na dětskou epilepsii Pavel Kršek.

Chirurgické výkony u dětí s epilepsií se v motolské nemocnici běžně provádí jak u českých pacientů, tak u dětí ze Slovenska a některých dalších států Evropské unie.

„Tito pacienti je mají plně hrazené ze svého zdravotního pojištění. Rodina Míši však pochází ze země mimo Evropskou unii, pojištění samozřejmě nejsou a operaci si proto musí uhradit ze svých zdrojů,“ vysvětluje prof. Kršek a doplňuje: „Cena operace a související péče se může vyšplhat až na stovky tisíc korun.“

Rodina se rozhodla sehnat prostředky za každou cenu. Chtějí dát svému dítěti šanci na plnohodnotný život. Termín operace je stanoven na říjen 2018. Rodinu se rozhodl finančně podpořit spolek EpiStop, který dlouhodobě podporuje lidi s epilepsií. 

Na 30. září navíc připadá Národní den epilepsie. Do příštího týdne do 7. října můžete shlédnout v prostorách Europarku Štěrboholy výtvarná díla dětí s epilepsií s názvem  „Líbí se ti, mami?“ . Výtěžek z této akce poputuje na Míšovu operaci.

Rodina bude za jakoukoliv finanční pomoc vděčná. Pokud chcete Míšovi přispět i vy, můžete na účet občanského sdružení EpiStop číslo 111165369/0800 a do zprávy pro příjemce napsat „Míša“.

Video Karolínka a Rozárka trpí těžkou epilepsií. - Archiv Leony

 

Další videa