Buď obří pokuta, nebo odškodnění dodavatelů. Inspekce si došlápla na Kaufland

Autor: ČTK, Mii - 
6. 9. 2018
15:20

Řetězec Kaufland nesmí požadovat po svých dodavatelích využívání účetního systému Markant. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a uložil Kauflandu mimo jiné i povinnost odškodnit dodavatele, kteří si systém pořídili. Řetězec uvedl, že dodavatele již oslovil.

Úřad své rozhodnutí oznámil v tiskové zprávě. Podle ní nesmí Kaufland do budoucna vyvolávat ve svých dodavatelích přesvědčení, že účast v účetním systému Markant je podmínkou dodávek zboží do Kauflandu.

„Společnost Kaufland v dopise uvedeným dodavatelům sdělí, že účast v systému Markant není podmínkou dodávek potravin do řetězce Kaufland a dodavatelé mohou svou účast v systému Markant ukončit bez toho, aby tím byly dotčeny stávající či budoucí obchodní vztahy mezi nimi a Kauflandem,“ řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

Dodavatelé, kteří za využívání účetního systému v době od března 2016 do prosince 2017 platili, dostanou tuto sumu zpět, nebo jim musí být jinak kompenzována.

Podobný požadavek měl dříve i Globus

„Rozhodnutí úřadu samozřejmě plně respektujeme. Všechny závazky, které jsme k dnešnímu dni měli splnit, jsme splnili a všechny relevantní dodavatele jsme již oslovili. I další závazky samozřejmě beze zbytku splníme,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

„Úřad v rámci správního řízení prověřoval, zda společnost Kaufland využíváním systému Markant neporušuje zákon o významné tržní síle, za což by jí hrozila sankce ve výši desítek milionů korun. Pod podmínkou splnění výše uvedených závazků ÚOHS správní řízení zastavil,“ doplnil Rafaj.

Za porušení zákona o významné tržní síle dostal pokutu 183 milionů korun v identickém případě řetězec Globus, a to loni v prosinci. Globus podle ÚOHS vyžadoval účast v účetním systému Markant od března 2016 do června 2017. Řetězec podal proti pokutě rozklad.

Doporučujeme
horalysa ( 6. září 2018 20:51 )

Žijete v kapitalismu. Zvýkejte si.

zdenek43 ( 6. září 2018 16:49 )

Zuzana nedala tajnému kontrolorovi účtenku na 10 korun. EET nic nezatajila, úřad jí přesto napařil likvidační pokutu.... Tajná kontrola si došlápla na Zuzanu Výmolovou, která má v pražských Holešovicích malý bazar s oblečením. Finanční správa po ní chce 15.000 korun, protože kontrolorovi nevydala účtenku za desetikorunovou platbu. Muž jí podle slov podnikatelky ani nechtěl a ona jeho platbu zpětně do systému beztak zanesla. Teď žena, která obchůdek provozuje už 16 let, stojí před těžkým rozhodnutím: neví, jestli živnost nezavřít. „Mám bazárek s oděvy, jedná se o komisní prodej. Scházíme se tam, je to taková komunita,“ popsala žena. Kontrolora popsala jako boďobaného mladíčka. „Přišel koncem roku a vzal si kazetu. Mám tam i věci za 5 nebo 10 korun, prostě komise. Vzal si kazetu, bylo před koncem, doby. Zrovna jsem obsluhovala pána, bral si boty, tak jsem mu držela věci a radila. Mladíka jsem požádala, aby posečkal a optala se, jestli chce paragon,“ popsala celou situaci, která jí později přinesla řadu nepříjemností. Paragon prý nechtěl, položku odeslala, přesto dostala pokutu Muž prý paragon nechtěl. Vzal zboží, zaplatil a odešel. Zuzana obsloužila pána, za pár minut měla zavírat, a tak společně s mužovým nákupem odeslala do EET i mladíkových 10 korun. V tu chvíli ženě nedošlo, že by to takhle dělat neměla a položky odeslala společně. Mladík přišel druhý den s posilou. Co následovalo?

zdenek43 ( 6. září 2018 16:45 )

ano a tak je TO dokola . . . vubec se nedivim, ze si nadnarodni retezce v Cesku delaji co chteji . . . protoze jsou i v roce 2018 N E P O S T I Z I T E L N I ..... no, jsou , ale CESKY UREDNIK DELA VSE ABY n e b y l ......... jooooooooooooooo - to kdy MALA BLBA ZIVNOSTNICE - - nezaeviduje 15 korun . . TO JE FOFRRRR - - podnikatel dostal pokutu za to, že 71letá důchodkyně, kterou zaměstnal jako brigádnici, nezaevidovala kontrolní nákup Tic-Taců v hodnotě 15 Kč. Úřady za to udělily pokutu 15.000 Kč........ !!!!! forrrrrrr - - Za nezaevidování 15 Kč tržby 15 000 Kč pokuta Podle některých kritiků jsou navíc mnohdy pokuty nepřiměřené prohřešku. Podnikatelské odbory například před pár dny upozornily na případ, který se stal v Holešově ve Zlínském kraji. Za to, že místní trafika nevystavila účtenku a nezaevidovala tržbu za nákup krabičky bonbónů Tic-Tac ve výši 15 Kč, dostal majitel pokutu ve výši 15 000 Kč. To je o více než 50 % více, než je průměrná pokuta u finanční správy. !!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa