Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

Lidl, Kaufland i IKEA končí s plastovým nádobím. Od kdy už nekoupíte ani brčko?

Autor: ČTK, AKu - 
4. července 2018
12:15

Řetězce Lidl a Kaufland v Česku vyřadí z prodeje do konce příštího roku jednorázové plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře a příbory na jedno použití či vatové tyčinky do uší obsahující plast. Místo nich nabídnou výrobky z alternativních a recyklovatelných materiálů. K podobnému kroku se na začátku června přihlásil i nábytkářský řetězec IKEA.

V dalším kroku plánuje Lidl rušit i používání jednorázových plastových příborů a brček u čerstvých potravin a nápojů určených k okamžité spotřebě. „Naše strategie v oblasti plastů má jasný cíl - plastům se chceme vyhýbat, snižovat jejich množství a recyklovat je. Vyřazením jednorázových plastových výrobků z naší nabídky přispějeme ke snížení jejich používání,“ uvedl jednatel Lidlu Michal Farník.

Lidl už na jaře oznámil, že do roku 2025 sníží množství plastů u zboží svých privátních značek o pětinu. Stejný plán potvrdil dnes Kaufland, který patří také pod německou skupinu Schwarz. Zároveň do roku 2025 nabídne veškeré produkty svých vlastních značek jedině v recyklovatelných obalech.

„Již dnes snižujeme počet různých plastových obalů. Jedním z příkladů jsou K-Bio-banány, které nejsou baleny v plastových sáčcích, ale opatřeny papírovou páskou. Jen tímto uspoříme ročně přibližně 32 tun obalů,“ uvedla mluvčí Renata Maierl. Příští rok Kaufland stáhne z prodeje například plastové vatové tyčinky, které nahradí ekologickou alternativou. To samé platí pro plastová brčka a jednorázové plastové nádobí.

S jednorázovými plasty skoncují i Albert a Tesco

Také Tesco nyní reviduje používané obalové materiály v Česku. Vedení britského řetězce v Londýně v květnu oznámilo, že do příštího roku odstraní z prodeje ty obaly, které je obtížné recyklovat. Chce také, s pomocí tamní vlády, vytvořit uzavřený systém pro recyklaci obalů. „Jsou samozřejmě rozdíly v recyklační infrastruktuře mezi ČR a Velkou Británií, což znamená, že vše potřebujeme uzpůsobit místním poměrům. Ihned po té, co dokončíme revizi aktuálního stavu, budeme jednat i s našimi dodavateli,“ uvedl mluvčí Václav Koukolíček.

Obchody Albert nyní jednají s dodavateli a např. pro plastová brčka hledají přírodní či papírové alternativy, to samé se týká party sortimentu, který by měl být postupně nahrazen ekologickými variantami. V uplynulých týdnech firma také obnovila certifikaci ISO 14000 na systémy environmentálního managementu, což znamená, že prodejny mají propracovaný systém předcházení vzniku odpadů i jejich snižování.

IKEA do roku 2020 ukončí prodej plastového zboží na jedno použití. Firma v červnu oznámila, že opatření bude platit v jejích obchodech na celém světě. V budoucnu hodlá IKEA vyrábět jen takové produkty, které bude možné opravit, znovu prodat nebo recyklovat.

Švédský řetězec navázal na nedávné rozhodnutí Evropské komise (EK), která ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí, balonků i některých dalších plastových výrobků na jedno použití.

Obchodní řetězce v Česku také testují, čím nahradit igelitové pytlíky používané při nákupu pečiva či zeleniny.

Video Svět se dusí v plastovém odpadu - Reuters

Baronka ( 4. července 2018 18:30 )

Jak nahradit plastové sáčky na pečivo? MOžná bude potřeba udělat velký výzkum, který bude financovat EU. To je teda problém. Naši předci balili pečivo a další potraviny do papírových sáčků, možná si na to někdo během výzkumu vzpomene.

bullshit ( 4. července 2018 16:37 )

Každý počin dobrý. Komunismus nebyl, pouze socialismus ( komunismus dle Lenina = vláda Sovětů a elektrifikace celé země... ). Za socíku plasty moc nebyly, spíše papír, voskový papír, sklo atd. Plast moc nebyl, ještě nebyl vyvinut kvalitní potravinářský plast. Rozmohlo se to ale do strašných rozměrů, kdy 10 deka salámu je dnes ve vaničce z 2 deka plastu nebo nevratné láhve s vodou atd. Třeba mcDonald, tam to asi zatím neřeší a zrovna tam je to docela mazec. Jinak bych na ten socík až tak nevzpomínal, na barevnou TV jsem stál dva dny a na Simsona pět. Otec dostal poukaz na nákup Trabanta až po osmi letech po zapsání do pořadníku. Maso se kupovalo u řezníka u zadního vchodu atd. Nesmíme zapomínat jak to bylo a nekriticky to idealizovat. Byli jsme mladí a tak spíše vzpomínáme na to lepší ale až na pár vyjímek to stálo za prd. Dobře na tu dobu vzpomínají stbáci, udvači, fízlové a lampasáci, to je pravda...

dostojevskij ( 4. července 2018 12:36 )

Konečně!!! Vše, co je pro planetu je OK. Nejdříve zdevastovat, pak za těžké peníze napravovat!!!.. Jen tak mimo, všímáte si, že se vše vrací před rok 1989????(nechci zpět režim, to ne, ale tolik se neplýtvalo, byly papírové sáčky, vratné lahve na mléko, sběr papíru a bylinek ve školách).

Zobrazit celou diskusi
Další videa