V Česku vymírají doktoři. Lékařské fakulty lanaří mladé, vláda jim přidala 135 milionů

4. září 2018
12:20

Lékařské fakulty dostanou 135 milionů korun na navýšení platů už od tohoto akademického roku. Přidají hlavně učitelům prvních tří ročníků, řekl v úterý předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo. V současné době studuje na sedmi lékařských fakultách v Česku asi 21 000 lidí, absolventů je kolem 2 000 každý rok. Vláda v úterý schválila finance na navýšení počtu studentů o 15 procent, za 11 let na něj vydá 6,8 miliardy korun.

"Poměrná část prostředků určených k navýšení rozpočtů lékařských fakult bude ve zbytkových měsících tohoto roku využita především na financování růstu platů lékařů-pedagogů, jejichž platové ohodnocení je proti jejich kolegům ze zdravotnických zařízení daleko nižší," řekl Šedo.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy se tak podle něj bude moci lépe připravit na plánované zvýšení počtu studentů. "Program podpory lékařských fakult bude v dalších letech pokrývat poměrně další ročníky studia, tak, jak bude odpovídat nárůstu počtu studentů," dodal. V současné době lékařské fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.

Podle Asociace děkanů lékařských fakult si lékaři-učitelé ve stejném věku a při stejném vzdělání přijdou asi na polovinu proti kolegům v nemocnicích. Nastupujícím učitelům mohou fakulty nabídnout tarifní plat kolem 23 000 až 27 000 korun hrubého. Plat se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což trvá obvykle deset až 15 let. Stoupne na přibližně 45 000 korun, u profesorů na 50 000 až 60 000 korun.

Někdy ale fakulty na plné úvazky nemají, takže nabízejí částečné úvazky. Lékaři z klinické praxe proto často kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. U teoretických oborů to ale není vždy možné. Nejvíc chybí učitelé anatomie, často jsou v důchodovém věku. Ve výuce je nahrazují absolventi přírodovědných oborů.

govana ( 5. září 2018 09:48 )

Stále neslyším od politiků diskuzi proč když je u nás studium zdarma nemusí po promoci ač doktoři či učitelé odpracovat nějakou dobu v ČR nebo-li když chtějí hned do ciziny část školného zaplatit.Jsou to miliony z našich daní kdy školy zadarmo učí a on student pak začně pracovat v cizině kde by si to studium musel celé zaplatit.Nejsem komunista ale v době totality bylo plánované školství a dle toho se otevítají obory atd a dostudovaný student musel odpracovat pár let v oboru které studoval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud