Burčák je o dva týdny dřív, kontroly startují. Na co si při koupi dejte pozor?

Autor: ula - 
28. 8. 2018
17:55

Vinaři díky tropickým vedrům letos sklidili plody své práce o 14 dní dříve a sezona „mléka starců“ tak může začít. Na kontroly prodejců burčáku proto už vyrážejí inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Ti kontrolují nejen burčák, ale také částečně zkvašený hroznový mošt, který je za něj občas nelegálně vydáván. Největšími prohřešky bývá ředění vodou a použití barviv. Jak poznáte kvalitní burčák?

Inspektoři SZPI už vyrazili do terénu na kontroly výroby, distribuce i prodeje burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu. Prodejní sezona je stanovena právním předpisem a trvá od 1. 8. až do 30. 11.

„Při kontrole burčáku se SZPI mj. zaměřuje na hygienu prodeje, senzorické požadavky – inspektor na místě hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje, označování a průvodní dokumentaci. Dále je sledována např. přítomnost syntetických barviv, etanolu z přidaného cukru nebo množství přidané vody,“ popsal Blesk Zprávy průběh kontrol mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Na výsledky letošních kontrol si budeme muset ještě počkat, v loňské sezóně inspektoři prověřili celkem 458 prodejních míst burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM).

V čem prodejci klamali vloni?

„U sedmi vzorků inspektoři zjistili pochybení u následujících parametrů: přídavek vody (až 26 procent), etanol z přidaného cukru, syntetická barviva: azorubin, tartrazin, patentní modř V, nedeklarovaný oxid siřičitý, neodpovídající geografický původ (zneužití chráněného tradičního výrazu - burčák),“ dodal Kopřiva.

Dále inspektoři při kontrolách u šesti provozovatelů zjistili, že prodávali burčák a ČZHM bez úředně schválené průvodní dokumentace, a na místě uložili opatření o zákazu uvádění potraviny na trh.

Zneužití názvu burčák

Zneužití názvu burčák bývá u prodejců velmi častým prohřeškem. Použití výrazu burčák je totiž vyhrazeno pro nápoje, které jsou vyrobeny z hroznů vinné révy sklizených a zpracovaných na území České republiky v daném kalendářním roce.

„Pokud někdo pod názvem burčák prodává zkvašený mošt z hroznů dovezených ze zahraničí, jedná se o podvodný výrobek. Na vině je buď neznalost prodejce, nebo úmyslně chybné označení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a dodává: „Pokud by prodejce nápoj označil jako částečně zkvašený hroznový mošt, bylo by vše v pořádku.“

Označení, zda jde o burčák, či částečně zkvašený hroznový mošt, musí být podle zákona o vinohradnictví a vinařství vždy uvedeno na viditelném místě spolu s informací o místě původu a o tom, kdo je jeho výrobcem. Kromě toho nesmí chybět ani informace o možných alergenech. Pokud tedy narazíte na prodejní místo, kde toto označení chybí, můžete dát SZPI podnět ke kontrole.

Kupujete burčák? Na tohle si dávejte pozor:

  • Běžný spotřebitel má na místě šanci odpozorovat jen hygienické prohřešky, jako je nepřirozená chuť, vůně a barva. Při ochutnání se řiďte svými smysly, a pokud se vám něco nezdá, nahlaste problém SZPI.
  • Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu. Rozhodně by neměl být nahnědlý.
  • Naopak usazeniny nejsou na škodu.
  • Okem patrné by měly být také bublinky oxidu uhličitého, které ostatně můžete i slyšet. Právě kvůli syčení se nedoporučuje lahve s burčákem dovírat.
  • Dobrý burčák by neměl být cítit plísní, kvasinkami ani hnilobou.
  • Kromě vzhledu a vůně byste měli prověřit také prostředí, v jakém se prodává. Ideální je kupovat dobře vychlazený burčák. Nedoporučujeme kupovat burčák, který je vystaven velkému teplu a přímému slunci. Teplo totiž urychluje kvašení.
  • Dejte si pozor také na stáří. Správný burčák by neměl být starší tří dnů,“ doporučuje Hana Hoffmannová z dTestu.
  • Litr burčáku lze vyrobit zhruba z dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat za podobné ceny jako loni, tedy 60 až 70 korun za litr. Nižší cena by ve vás měla vzbudit podezření.

Video Vinař Adámek: Burčák nesmí mít moc alkoholu - Ondřej Požár
480p 360p 360p 240p

 

 

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa