Hrozí tragédie i v Česku? Dálniční mosty nejsou v havarijním stavu, ujišťuje ministerstvo

Autor: base, ČTK - 
14. 8. 2018
18:54

V Česku v současnosti není žádný ze 1682 dálničních mostů v havarijním stavu. Nejstarší mosty jsou na dálnicích D1 a D2 a velká většina z nich byla při probíhající modernizaci dálnic zrekonstruována. Pro ČTK to uvedlo ministerstvo dopravy.

Stát na opravy dálničních mostů ročně vynaloží kolem 450 milionů korun. "Na silnicích I. třídy a bývalých rychlostních silnicích bylo v předchozích pěti letech vynaloženo na opravy mostů průměrně zhruba 900 milionů korun za rok. V posledních dvou letech to byla více než jedna miliarda ročně. Na opravy mostů na silnicích I. třídy a bývalých rychlostních silnicích plánujeme v letošním roce akce za 1,5 miliardy Kč," řekl ČTK ředitel odboru komunikace ministerstva Jakub Stadler.

Běžné prohlídky stavu mostů se dělají podle jejich klasifikace nejméně jednou nebo dvakrát ročně. Hlavní prohlídky pak s ohledem na stavební stav nejméně jednou za dva roky až šest let.

V nedávné minulosti byl v havarijním stavu například most přivaděče v Ostravě, kde zhotovitelská firma v roce 2008 použila nevhodný materiál. Sesuvy půdy pak ovlivnily výstavbu a otevření mostu na dálnici D5 přes České středohoří.

Na severu Itálie v Janově se v úterý v poledne kvůli sesuvům půdy zřítila část dálničního mostu. Italské úřady zatím informovaly o 35 mrtvých, ale tato bilance patrně není konečná.

Video V Itálii se zřítil dálniční most: Nejméně 35 mrtvých - Italská policie

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

egyptanka ( 15. srpna 2018 01:27 )

DÁLNIČNÍ MOSTY NEJSOU V HAVARIJNÍM STAVU. HM A TY OSTATNÍ?

horalysa ( 14. srpna 2018 19:42 )

U nás jsou všechny dálniční mosty v pořádku. Vždy do doby, kdy se něco stane. Mosty jsou v pořáku a kvalitně postavené stejně, jako naše dálnice.

enigma ( 14. srpna 2018 19:23 )

Cestou po Nemecku , Francii , Italii atd , ach ano rakousky Brenner nelze vynechat , je videt v jakem stavu ty mosty vsechny jsou . Omezena rychlost , rozestupy min 100 metru , jizda upravena tak aby se nejezdilo moc u kraju , ale co nejvice k prostredku ... V podstate vsechno v havarijnim stavu , jinak nazyvanem. To same plati tedy o Cechach . Stav silnic a mostu mizerabl na xtou . Ono se to stavelo vsechno nekdy tak v tech 60 tych a pozdejsich letech a uz to ma svoje za sebou. O nejake udrzbe ... No dejme tomu ta " dalnice " u Ostravy , cislo ted nevim. Ta stoji kratce , vyjimka. Jaky bude jeji stav tak za 50 60 let by neodhadla asi ani ta slepa vestkyne baba Vanga kdyby jeste zila .

pekaaaros ( 14. srpna 2018 19:06 )

Ještě že to nespadlo u nás. Je mi jasný, kdo by za to podle TOPky mohl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa