Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Pečivo zdraží, varují mlynáři. Kvůli suchu už poskočila cena pšenice o pětinu

Autor: ČTK, pk - 
7. srpna 2018
12:11

Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. Uvedl to v úterý v tiskové zprávě předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Letošní nepříznivé počasí v průběhu vegetace obilovin má za následek snížení výnosů a celkového množství produkce, dodal.

V tuto chvíli není jasné, jak markantní zdražení bude. Mlýny zatím kupují obilí ze skladů a zemědělci dosud nezačali prodávat pšenici z nové sklizně, která bude brzy dokončena. „Evropský trh obilovin se ustálí až v průběhu následujících několika měsíců, proto není důvod k panice, že ale budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky, je jisté,“ poznamenal Chochole.

Cena pšenice na francouzské komoditní burze MATIF (Marche a Terme International de France), jež má rozhodující vliv na vývoj cen v Evropě, překročila 214 eur za tunu (přibližně 5500 korun) a stále roste, upozornil Chochole. V květnu cena činila asi 150 eur (3750 korun).

Produkce ozimé pšenice, jež je pro mlýny a pekárny nejdůležitější, bude 4,3 milionu tun. Z hlediska domácí spotřeby by byla dostačující, část pšenice se ale vyveze a kvůli poptávce ze zahraničí se tak zvýší ceny, dodal Chochole.

Žně v ČR jsou prakticky u konce, zbývá sklidit posledních sedm procent ploch obilovin a procento řepky, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy bude horší úroda obilovin kvůli suchu v západní Evropě, na Ukrajině i v Rusku, výkupní cena pro zemědělce by tak podle něj mohla být dobrá.

Tmavé pečivo se hodí k hubnutí? Zapomeňte! Je to složitější.

Video  Tmavé pečivo se hodí k hubnutí? Zapomeňte! Je to složitější.  - Vím co jím
Video se připravuje ...

lalia ( 8. srpna 2018 12:45 )

Když se urodí,neslevní,když je sucho,ještě nemají sklizeno a už mluví o zdražení.Každý chce jen chudé obrat.

jarda304 ( 7. srpna 2018 13:47 )

Rusko a USA mají obilí na vývoz dost. Tohle jsou obvykle kecy, jak zvyšit ceny

19.3.1977 ( 7. srpna 2018 13:00 )

 Jj to je jasný ....když je nad úroda tak ne zlevní ale jakmile je důvod zdržit tak proč ne..a rohlíky jsou jak guma!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa