Nebezpečná lávka šla k zemi. Trosky budou z Labe tahat tanky

Autor: ČTK - 
3. 8. 2018
12:07

Po hodině demoličních prací spadla v pátek zhruba v 9:45 pěší lávka přes Labe v Nymburce do řeky. Firma počítala s tím, že by se konstrukce měla zřítit až po několika hodinách. Pracovní stroj s hydraulickými nůžkami stačil přestřihnout zhruba jen 25 procent lan, původně se předpokládalo, že bude potřeba přestřihnout asi polovinu lan. Přemostění město uzavřelo kvůli špatnému stavu loni v prosinci, letos v červnu plavební správa zastavila provoz lodí na Labi pod lávkou, uzavřené je i prostranství na obou březích.

 

Demolice by měla být definitivně hotova do 12. srpna, včetně odvozu suti. Výběrové řízení vyhrála firma Strabag s cenovou nabídkou 6,5 milionu korun. Lávku město uzavřelo kvůli špatnému stavu loni v prosinci, v červnu plavební správa zastavila s okamžitou platností provoz lodí na Labi pod lávkou, město uzavřelo i prostranství na obou březích. Lávka je stejné konstrukce a od stejného projektanta jako lávka, která se loni v prosinci zřítila v Praze-Troji.


Jen několik minut před pádem lávky do řeky udělal vedoucí stavby Karel Frankota prvotní průzkum nosných lan. Lana jsou podle něj silně oslabena korozí, což se následně projevilo pádem konstrukce do vody. Lana zkorodovala zřejmě kvůli chybné konstrukci, protože přicházela do kontaktu s vodou.

„Kdyby byla zdravá, tak jsme v tom místě měli přerušit 60 procent těch lan tak, aby to zkolabovalo. A stačilo jich přerušit 25 (procent) a navíc to bylo v místě, u nějž se nepředpokládalo, že bude napadeno nějak výrazně. Tak to svědčí o tom, že ten stav byl opravdu vážný a že bylo na místě neriskovat a opravdu tam už nikoho nepouštět po tom, co se zjistilo při zkoumání lávky v Troji,“ řekl místostarosta Jan Ritter (Nymburští demokraté).

Nová lávka možná za dva roky

V Nymburce už bylo první kolo architektonické soutěže na novou lávku. Přihlásilo se 14 úřastníků, postoupilo šest. „Nyní budou zpracovávat studii a 14. září se sejde porota a vybere novou lávku," řekl starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). Autor vítězného návrhu dostane od města zadání na zpracování projektové dokumentace. Lávka by mohla stát v roce 2020.

Lidé musejí nyní místo uzavřené lávky používat pro přechod přes Labe železniční most nebo hydroelektrárnu, což znamená více než kilometrovou cestu. S uzavřenou lávkou sousedí most pro auta, po němž nelze kvůli bezpečnosti umožnit průchod pěším. Od 15. ledna město zavedlo bezplatnou autobusovou dopravu mezi náměstím Přemyslovců a Zálabím na druhé straně řeky. Lidé mohou jezdit autobusem zdarma mezi zastávkami Nymburk, Zálabí PVT a Nymburk Náměstí. V každém směru jede během dne zhruba 45 linek, doprava zdarma se tak týká 90 spojů.

Lávka v Praze-Troji, která byla projektována stejně jako ta nymburská, samovolně spadla do Vltavy loni 2. prosince. Při neštěstí se zranili dva lidé těžce a dva lehce. Lávku vytahovaly z řeky dva vyprošťovací tanky. Podle Frankoty ze Strabagu komplikovala odklízení lávky v Praze i to, že pracovníci museli postupovat podle pokynů policejních vyšetřovatelů.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa