Zázrak: Adrianovi (2) při porodu došel kyslík, teď je prvně u moře. Pomůže Itálie k uzdravení?

1080p720p360p
Autor: Zuzana Zelenková, všm - 
25. 7. 2018
06:05

Adrianek (2), kterému se při porodu přerušil přísun kyslíku, v zájmu zotavování poprvé vyjel moři. Rodiče i lékaři si od cesty do Itálie slibují zlepšení motoriky i dýchacích potíží. Místní podnebí by mu mohlo pomoci také s imunitou. Zdá se, že získal rovněž větší chuť k jídlu. Zájezd, který nabídla po článcích Blesk Zpráv cestovní kancelář z Hradce Králové Sana, by měl dle odborníků prospět celé rodině. Ta je totiž v dlouhodobém stresu. Jak se Adrianek s novým prostředím vyrovnává, sleduje z místa redaktorka Blesk Zpráv. 

Malému Adriankovi první dny nepřálo příliš počasí - v Itálii vydatně pršelo, a tak koupání nepřipadalo v úvahu. V úterý už se sice vyčasilo, jsou ale velké vlny. Chlapeček se tak zatím v moři moc nesmočil, po prvním pokusu „prskal“ kvůli tomu, že mu slaná voda zalila celý obličej. Maminka jej tak alespoň omývá ve vlnkách na břehu a nechává jej, aby si hrál s pískem.

Motorika i chuť k jídlu

„Ten písek je moc fajn, líbí se mu, na terapii, kterou navštěvujeme v Praze, má mačkat podobný písek. Je to dobré na motoriku a na to, aby si procvičoval prstíky,“ podotkla Marika. Kromě ní je v Itálii i Adriankův tatínek Tibor (40) a bráška Tiborek (5).

Pro Adriana i pro jeho sourozence je navíc mořský vzduch důležitý kvůli tomu, že oba chlapci mají dýchací potíže a problémy s imunitou.

Hochova lékařka Eva Matějíčková, která se zabývá orofaciální regulační terapií, léčbu ovzduším vyzdvihuje. Inhalace by mu měla prý pomoci s obnovou dýchacích cest. Doktorka kvitovala hlavně obsah minerálů, jako je jód, selen a vitamin D. Odborníci vyzdvihují přínos moře i u ekzematických onemocnění a léčbě pohybového aparátu.

Video Adrianek se poprvé dostal k moři - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková
1080p 720p 360p

Pobyt zřejmě dobře působí také na Adriankův apetit, běžně totiž příliš nejí. Rodiče jej krmí po třech hodinách injekční stříkačkou a především mléčnou stravou. U moře ale už snědl několik běžných pokrmů. Nejprve to byl kousek karbanátku, potom i trochu omáčky u večeře. „Jsme nadšení, že nám tu kluk trochu jí, minimálně poznává nové chutě. S mlíčkem je to horší, to poslední dobou dost zvracel,potvrdil tatínek Tibor.

Ten je také u moře poprvé, a tak si zážitek užívá. „Moc se nám tady všem líbí,“ uvedla Marika a dodala: „Nemáme šanci se jen tak podívat takhle daleko, k moři, pro Tibora je to silný zážitek, protože je u moře poprvé. I malý Tiborek má moc velkou radost, učí se plavat a sbírá mušle.“

Cestu rodině, která nemá dostatek finančních prostředků na léčbu, natož na dovolenou, zaplatila cestovní kancelář z Hradce Králové Sana. Přišla na ně díky článkům Blesk Zpráv, které vycházejí už od podzimu. 

Nebezpečný stres

Přínos dovolené pro celou rodinu zdůrazňují i odborníci. Odpočinout si totiž potřebují také rodiče, kteří trpí chronickým stresem.

Video Adrianek se mohl poprvé smočit v moři. - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková
1080p 720p 360p

„Stres jako takový není nijak škodlivý, nezpůsobuje nic, pokud trvá krátkou dobu. Je to normální nabuzení organismu, když potřebujeme rychle reagovat, nebo se cítíme nějak ohrožení. Takže není škodlivý, pokud trvá krátkou dobu a pak zmizí. Škodlivý je stres, který trvá dlouhodobě,“ upozornil již před časem pro Blesk.cz psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Expert připomněl, že stres zažíváme hlavně v práci nebo v partnerském vztahu. Adrianovi rodiče k tomu všemu mají obrovskou starost o nemocného syna. Co všechno chronické napětí způsobuje?

„Nejběžnější jsou poruchy spánku, většinou je to problém s usínáním, potom časné probouzení, úzkosti, které se dějí v neadekvátních situacích, kdy by člověk úzkost necítil. Zhoršuje to migrény, bolesti hlavy, zažívací potíže, nechutenství, nebo naopak u některých lidí přejídání, průjmy, zácpy, ale i kožní problémy jako ekzémy a podobně,“ popsal expert. Nutno podotknout, že maminka Marika trpí lupénkou. 

Adriankovy potíže začaly při porodu. Chlapečkovi se totiž náhle přerušil přívod kyslíku. Lékaři mu tak nedávali příliš nadějí, mysleli, že nepřežije ani den. To se ale spletli. Díky rehabilitacím a obětavosti specialistů získal sací a polykací reflex, zároveň se i dokáže posouvat, a do jisté míry tak pohybovat.

Video Adrianek s maminkou během cesty do Itálie - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková
1080p 720p 360p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa