Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Krmení stříkačkou, 20 hodin v autobuse: Adrian (2) neměl žít ani den, jak zvládl cestu k moři?

Autor: Zuzana Zelenková - 
24. července 2018
05:40

Dvouletý Adrian, kterému doktoři původně nedávali ani jeden den života, odjel v pátek do Itálie. Moře a místní podnebí by mu mělo pomoci v léčbě. K zájezdu se dostal díky podpoře Blesk Zpráv, zafinancovala ho cestovní kancelář z Hradce Králové Sana. Rodiče byli z možnosti nadšení, měli ale obavu z dlouhé cesty autobusem. Adrianek totiž mimo jiné nesmí příliš dlouho sedět a cesta trvala 20 hodin. Jak vše dopadlo, sledovaly z místa i Blesk Zprávy, jejichž redaktorka chlapečka doprovází.

„Den D“ přišel v pátek 20. července. Odjíždělo se odpoledne z pražského Opatova. Původně se mělo vyrážet už o týden dřív, jenže malý Adrianek dostal vysoké horečky, které se šplhaly až ke čtyřicítce. Cestovní kancelář Sana byla naštěstí ochotná celou akci odložit, protože měla v italském kempu Spinnaker volné bungalovy i v dalším termínu.

Dokonce mohla jet i celá rodina. Adrianek tak vyrazil jak s maminkou Marikou, tak i s tatínkem Tiborem a starším bráškou Tiborkem (5), aby mu nikdo nechyběl. Choroba ovšem trápila rodinu až do poslední chvíle, protože po dětech onemocněli i rodiče. Odjíždělo se tedy s obavami, zda se někomu z rodiny nemoc vrátí. Hlavně se ale rodiče báli o Adrianka během dlouhé cesty autobusem. Hoch totiž nezvládne kvůli zdravotnímu stavu dlouho sedět.

Kolony až za hranice, krmení stříkačkou

Maminka Marika měla mít navíc na jízdu vypůjčené speciální cestovní „vajíčko“, ve kterém by Adriana mohli lépe polohovat. Kamarádka, která výpůjčku slibovala, ale na poslední chvíli couvla, a tak se rodina k moři vydala jenom s klasickými golfkami. Rodiče se tedy úmorné cesty velmi obávali. A bylo také proč. Situace se komplikovala už v Česku.

Všechno začalo kolonami v Praze. Na hranice s Rakouskem se autobus dostal až se soumrakem. Dopravní situace se zlepšila po desáté hodině večerní. 

„Bála jsem se, že mi kluci onemocní ještě víc a že cestu vůbec nezvládneme, hlavně jsme se báli krmení Adriana. Ale dal to, dal to úplně úžasně. Adriana jsme ale nekrmili po typických třech hodinách. Krmili jsme ho ve 23:00 a potom až ráno. Celou cestu prospal,“ popsala pro Blesk Zprávy maminka Marika.

Stále je totiž chlapečka nutné krmit injekční stříkačkou a je na mléčné stravě. Takže pro rodiče byl zázrak, když první den u moře snědl kousek místního karbanátku.

Video Adrianek s maminkou během cesty do Itálie - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková

„Měli jsme strach budit ho na krmení, ale jídlo by neměl vynechávat,“ dodal tatínek Tibor a podotkl, že je chlapec velmi malý a hubený, a má tak co dohánět.

Chlapeček musí mít častý pohyb

Adrian nesmí rovněž dlouho sedět, zůstávat bez pohybu, jinak by všechna dosavadní práce mohla přijít vniveč. Rodiče ho tedy chovali a polohovali, až jej uložili, aby v klidu cestu zaspal. Za celou dobu zabrečel asi jen jednou, za což rodinu celý autobus chválil. Nikdo by navíc nehádal, že dítě není zdravotně v pořádku. Každý, včetně italské delegátky Mariky, ovšem tipoval, že je chlapec teprve půlroční. 

Sami rodiče byli z cesty rozlámaní, byli ale pyšní na děti. „Já jsem měl velké nepohodlí. Navíc ty zácpy - 20 hodin - to je hodně. Ráno byl Adrian už nervózní, báli jsme se, jak to dá... Ale dal to, precizně to oba zvládli,“ vysekl Tibor oběma svým synům poklonu.

Lékařka: Blaho pro dítě, ale i pro rodiče

Blesk Zprávy kontaktovaly také Adrianovu lékařku Evu Matějíčkovou, která se zabývá orofaciální regulační terapií. Pomohla mu například nastartovat polykací a sací reflex v době, kdy jej vůbec neměl. 

„Léčbu změnou ovzduší doporučoval už Hippokrates. Inhalace působí na obnovu sliznic dýchacích cest. U moře jsou navíc nízké koncentrace prachových částic, exhalátů, alergenů. Mořská voda má pozitivní vliv na zdraví. Má podobné složení jako krevní plazma. Kvituji například obsah minerálů, zejména jód, selen a vitamín D,“ zdůraznila pro Blesk Zprávy Matějíčková.

Video Adrianek s tatínkem - Blesk Zprávy/Zuzana Zelenková

Inhalací je tak možné zkrátit léčbu dýchacích potíží a odstraňovat komplikace, kterými Adrian také trpí.

Lékařka dále vyzdvihla zlepšení imunity u obou bratrů a odpočinek rodičů, kteří trpí chronickým stresem. Ten může mít podle slov doktorky fatální následky na zdraví obou dospělých.

Při porodu došlo k přerušení přísunu kyslíku

Adrian se narodil za překotných událostí. Celé těhotenství bylo v pořádku. Když ale došlo na porod, tak se chlapečkovi náhle přerušil přívod kyslíku. Po císařském řezu zůstali s maminkou tři měsíce v nemocnici a tatínek, který za nimi denně docházel, přišel kvůli tomu o práci.

Hoch neměl sací ani polykací reflex, dodnes jej rodiče musí krmit injekční stříkačkou.

Nechodí, přestože všechny svalové testy dopadly dobře. Oficiálně má napsanou dětskou mozkovou obrnu, samotní lékaři však tvrdí, že jako děti s DMO Adrianek nevypadá. 

Díky rehabilitacím se nicméně povedl zázrak: dnes se po zadečku přesune kamkoliv, leze po gauči, a dokonce i nějaké to jídlo spolkne. Blesk Zprávy Adrianův příběh sledují zhruba tři čtvrtě roku a kromě moře mu dopomohly také ke speciálním rehabilitacím na Slovensku.

Další videa
Články odjinud