Největší jedlík pokořil 25 borůvkových knedlíků. Rekord v Borovanech odolal

Autor: jer, ČTK - 
15. 7. 2018
20:30

V jihočeských Borovanech spořádal největší jedlík za půl hodiny 25 kynutých knedlíků politých borůvkovou omáčkou - žahourem. Je to stejně jako loni. O titul krále borůvkových knedlíků se na festivalu Borůvkobraní utkalo 40 soutěžících, zvítězil Josef Voharčík ze Žirovnice na Pelhřimovsku. Akci s rozpočtem kolem dvou milionů korun za dva dny navštívilo asi 15 tisíc lidí. Novinářům to v neděli řekla hlavní organizátorka Magdalena Hluštíková.

Rekord soutěže nepadl, zatím nejlepší výsledek z roku 2010 představuje 33 knedlíků. Ty byly ale tehdy menší. „V době, kdy byl rekord, tak pan Vícha, který se účastní soutěže každý rok, jich snědl 32 a teď sní vždycky kolem dvaceti,“ řekla Hluštíková.

Loňský vítěz Luboš David letos skončil druhý s počtem 23 knedlíků. Mezi ženami vyhrála Hana Kubová z Trhových Svinů na Českobudějovicku, snědla 12 knedlíků. Kuchařky pro soutěž připravily 2000 knedlíků, snědlo se 435 kusů. Dohromady se na Borůvkobraní zkonzumuje 9000 knedlíků.

Na koláče a knedlíky padla asi tuna a půl borůvek, kromě toho se prodaly asi čtyři tuny čerstvých borůvek. „Úroda byla letos dobrá, ale borůvky byly mnohem dřív než v minulých letech. Docházely, ale koláče, žahoury, to se dá všechno udělat z mražených borůvek. Hlavní je, aby byly borůvky na prodej,“ řekla organizátorka.

Na Borůvkobraní se podílejí od jeho začátku v roce 2006 dva spolky: Boženy - borovanské ženy, asi 60 žen, jež letos napekly rekordních 270 koláčů. Loni pekly 200 plechů. Osm žen z Klubu tradic peče podle tradičních receptů, třeba natahovačky, těsto, které vytahují a smaží jako vdolky.

Letos bylo na akci 140 stánkařů, což je víc než dříve. „Hodně stánkařů mi říká, že měli vyšší tržby než loni a že to bylo tím, že bylo po výplatě,“ řekla Hluštíková. Větší zájem byl i o sazenice borůvek: letos se všech 500 prodalo první den, loni jich bylo 380 a vystačily až do druhého dne.

Video České buchty jako od babičky? Nejlepší jsou makové! - Kuliner - škola vaření
1080p 720p

Akce v klášterním areálu v sobotu přilákala 10 500 lidí, loni v sobotu jich bylo 12 000. „Dnes se mi zdá, že je tu víc lidí než minulý rok v neděli. Kdyby se návštěvnost ustálila na 15 000, byli bychom šťastní. Loni bylo 18 000 lidí a už to bylo neúnosné v tom, že jsou lidé nespokojení, nestačí kapacita kláštera, záchody, občerstvení,“ řekla Hluštíková. Město Borovany má 4100 obyvatel, kvůli akci zřizuje několik záchytných parkovišť, která jsou zdarma.

Borůvkobraní nabízí i mistrovství světa v chytání borůvek do úst, borůvkový souboj kuchařů, jarmark, řemesla, hudbu a divadlo. Novinkou je borůvkový betlém, kdy Josef má hůl, na níž jsou vyřezané borůvky, a anděl je ozdobený borůvkami. Přibudou ještě Marie a Ježíšek. Program je třetím rokem rozšířen do spodní zahrady, kde je určen dětem. Pořadatelé si díky krokoměrům letos změřili, že za den každý ujde průměrně 21 kilometrů.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa