Proměna Vítězného náměstí by měla vyřešit stávající potíže s dopravou, které Prahu 6 trápí. Mezi hlavní problémy náměstí patří velké dopravní zatížení a nepřehledné křížení automobilové a pěší dopravy. Zároveň je rozděleno tak, že nevytváří příjemné prostředí, kde by lidé trávili volný čas.

„Posadit se pod stromy nebo pohodlně přestoupit na tramvaj, metro a autobus. Obyvatelé Prahy by se měli zkrátka na Vítězném náměstí cítit dobře. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Soutěž, která by měla s řešením problémů pomoci, bude dvoukolová. V tom prvním budou architekti odevzdávat své návrhy do konce června, sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Druhé kolo by pak mělo být vyhlášeno letos v srpnu. V porotě zasednou zástupci města, Prahy 6 a architekti z Česka i zahraničí. Architekti mají při rekonstrukci respektovat původní plán architekta Antonína Engela z 20. let minulého století. Soutěž i s cenami pro vítěze vyjde na necelých 3,3 milionu korun.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název „Kulaťák“.