Léky na vysoký tlak mohou obsahovat nečistoty. Nemáte je doma?

Autor: ČTK, nkov - 
11. 7. 2018
14:29

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od ze zdravotnických zařízení, lékáren a od distributorů některé léky obsahující látku valsartan, které jsou předepisovány například lidem s vysokým krevním tlakem. Důvodem je závada v jakosti. Opatření se týká všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus H, Kylotan Neo, Kylotan Plus H, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT. Ve středu o tom informovala mluvčí SÚKL Monika Knobová.

Ve stahovaných lécích by mohla být nečistota N-nitrosodimetylamin. „Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je dlouhodobě neakceptovatelná,“ uvedl SÚKL.

Léky s obsahem valsartanu užívají pacienti s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Pokud lidé některý ze stahovaných přípravků užívají, bez porady s lékařem by neměli léčbu přerušovat. „Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí,“ uvedl ústav.

Při nejbližší příležitosti by se ale pacienti měli k lékaři dostavit a ten jim předepíše vhodnou náhradu. Existuje možnost výběru z více léčivých přípravků, proto není léčba ohrožena. „Pokud máte opakovací recept, navštivte svého lékaře ještě před vyzvednutím dalších balení v lékárně,“ dodal SÚKL. Nevyužívané léky včetně neotevřených balení by měli lidé odevzdat k likvidaci v lékárně.

V České republice se stahování týká všech šarží následujících přípravků:

Léčivý přípravek

Držitel rozhodnutí o registraci

Blessin a Blessin Plus H

Egis Pharmaceuticals

Kylotan Neo a Kylotan Plus H

Gedeon Richter

Valzap a Valzap Combi

Zentiva

Vanatex HCT

Pharmaceutical Works Polpharma S.A.

zdroj: sukl.cz

Video Bonbóny místo léků: Falešný lékař podvedl desítky lidí. - tv Joj
720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud