Aktivisté vnikli do dolu a připoutali se k rypadlu. Na Mostecku zasáhli těžkooděnci

Autor: ČTK - 
30. června 2018
11:27

Několik set aktivistů z různých evropských zemí dnes u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí. Hned ráno se 16 z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách v 17:00. Policie zajistila 234 aktivistů a odvezla je z dolu. Na rypadle zůstávalo před 19:00 několik lidí obklíčeno policií.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu. Na pochod podél dolu Bílina se v sobotu vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek aktivistů, kteří se snažili vniknout do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později vyvedla z dolu. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil. Zajištěné osoby policie odpoledne odvážela na služebny.

Před služebnou cizinecké policie v Ústí nad Labem krátce po 17:00 propustili jednoho ze zadržených. „Stěžoval si na přístup policie,“ řekla novinářům Veronika Dombrovská za aktivisty, kteří na místo přijeli čekat na propouštěné.

Provoz v dole stál 12 hodin. „Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle. Stroj je obklíčen policií a čeká se na to, až slezou dolů,“ řekl novinářům mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. „To běžnému provozu nebrání,“ dodal. V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se v sobotu netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku.

Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle policejního mluvčího Daniela Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

„Standardní prostředky nestačí“

Akce byla součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Cílem klimakempu je podle pořadatelů upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Klimakemp se koná v Louce u Litvínova od středy a končí v neděli. „Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 30. června 2018 16:12 )

Meli tim rypadlem zacit rypat a hned by byl pokoj - aktiviste totiz nesnasi praci.

oxygene.p ( 30. června 2018 14:56 )

Aktivista = darebák , dacan , povaleč , příživník , nevychovaný spratek.. Policisté by jim měli rozflákat tlamy a nahnat je do uranových dolů a tam by makali , až by chcali krev , pakáž jedna.

flora ( 30. června 2018 14:00 )

Nejúčinnější argument by asi byl nezastavovat ty rypadla, to ale v rámci humanity nelze. Tak pak by měl následovat krok č. 2 - spočítat škody a dát to těm občansky neposlušným aktivistům k úhradě. Nezaplatí-li , následovat by měla exekuce. Mamánci co nikdy nedělali, co nemají představu, že řada lidí uhlí potřebuje a na solární panýlky nemají. Snad že by topili dřevem z lesů zničených kůrovcem, když se tam tak aktivně taky připoutávali? Začíná to čím dál častěji vypadat na rovnici : Mladý = debil ( nevyjímaje "umělce" sprejery)

kalina107 ( 30. června 2018 12:45 )

Kdy už konečně stát udělá s tou línou bandou pořádek ? Zjistit kdo je platí a zavřít ho až zčerná . A ty aktivisty nahnat do práce . Brát peníze za to , že někdo škodí všem není normální .

lahny ( 30. června 2018 12:33 )

Pro všechny aktivisty, kteří blokokují cokoliv.Všchny aktivisty bych pozval na nějakou schůzi a chtěl bych na nich ať sami navrhnou řešení jak bychom měli získávat energii.Vždyť uhelní brojí proti uhlí, atomoví proti jádru, ostatní proto větrných elekrárnám.TAKŽE VY VŠICHNI AKTIVISTÉ, NAVRHNĚTE JAKOU CHCETE ENERGII!!! A ještě bych se vás zeptal...jezdíte auty, používáte moderní telefony, tak proč nechodíte pěšky a nesvoláváte se buď poštovnímí lístky nebo objížděním na kole na všelijaké vaše aktivity? Víte, ono lze protestovat proto všemu , ALE NAVRHNOUT ŘEŠENÍ ABY S NÍM SOUHLASILI VŠICHNI NIKDO NEDÁKÁŽE.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud