Do dolu Bílina vtrhlo 140 lidí: Zastavili těžbu, na místo musela policie

Autor: ČTK, vei - 
24. června 2017
20:15

Severočeské doly přerušily kvůli aktivistům, kteří pronikli do lomu Bílina, těžbu. V dalších dnech vyčíslí škodu a představenstvo rozhodne o dalším postupu, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Asi 140 účastníků prvního českého klima kempu vniklo do lomu krátce poté, co ukončili klidný pochod k lomu ČSA.

„Byli jsme nuceni zastavit veškerý provoz, další kroky budou následovat. Samozřejmě nám vzniká škoda, kterou musíme vyčíslit, a představenstvo příští týden rozhodne, jak bude postupovat dál,“ řekl Kopecký. Těžbu společnost přerušila krátce po 14:00 a ještě v 18:15 v lomu byli jak aktivisté, tak policisté.

Jak vysoká škoda může být, ani to, zda ji Severočeské doly budou vymáhat po aktivistech, nechtěl Kopecký předjímat. Na lomu Bílina se za běžných okolností pracuje nonstop. Přerušení provozu bylo podle Kopeckého nevyhnutelné. „Podle báňských předpisů musíme v okamžiku, kdy vniknou nepovolané osoby do provozu, zastavit veškerou těžbu. V hornickém provozu panují vysoce přísné bezpečnostní předpisy. A tyto osoby tyto předpisy neznají. Riskují to, že může dojít k újmě na zdraví nebo na životě,“ dodal Kopecký.

Horníci jsou rozzlobení i kvůli uzavření dolu Paskov. 

Video  Důl Paskov končí, horník Karel má vztek: Je to podraz!  - Karel Janeček

Podle původních informací policie do lomu vniklo 70 lidí, později policie počet upřesnila na 140. Na hraně lomu jsou policejní autobusy, které zajištěné aktivisty budou převážet na policejní služebny.

Další aktivisté zamířili k elektrárně v Ledvicích u Teplic. Do areálu se ale dostat nepokusili, jen rozvinuli transparent.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu 2015 rozhodl, že se posunou limity těžby na dole Bílina, a naopak u lomu ČSA, který sousedí s Horním Jiřetínem, zůstanou zachovány.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 24. června 2017 22:00 )

přestante už s tou těžbou a drancováním a ničení přírody němci už přestali těžit a my máme zde ty atomové elektrárny a jistě jsme si soběstačni není třeba vyvážet elektřinu sousedi si šetří zdraví a zdroje a suroviny pro další generace jen nás ožebračovat tak jako ted mají zájem drancovat opět zde na severu tállium a zničit životní prostředí a z bohatství nám zbude jen zničené severní ČECHY !!! politická verbež nedokáže utlumit těžbu protože nedokáže pro tyto lidi vytvořit nové pracovní podmínky a zde na severu by bylo tolik práce jen na rekultivací a vylepšit zde krajinu i postavit zde rekreační zony a pro turismus a tak ten sever ČECH OBOHATIT A NÉ JO VYDRANCOVAT A ZNIČIT TO UMÍ KAŽDÉ HOVADO

tomik007 ( 24. června 2017 19:05 )

ANO - police by mala dostat henty gulomety aj granatomety, no ved si to zasluzia

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud