Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Nejlépe se žije v Praze? Metropoli předskočilo Královéhradecko a Zlínsko, na chvostu je Ústí

Autor: ČTK, pk - 
21. června 2018
20:44

Nejlepším místem pro život se letos stal Královéhradecký kraj před Zlínským krajem a Prahou. Na opačném konci žebříčku všech krajů České republiky skončil Ústecký kraj. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnili autoři. Výzkum mezi 2800 obyvateli všech regionů a porovnáním dat z nezávislých zdrojů provedla agentura Datank. Loni byla na prvním místě Praha před Jihočeským a Královéhradeckým krajem. Poslední byl loni Středočeský kraj.

 

Královéhradecký kraj vykázal vysoce nadprůměrný výsledek v hodnocení pracovních podmínek. Lidé v kraji jsou spokojeni se mzdami, nízkou nezaměstnaností i nabídkou pracovních míst. Lidé v regionu oceňují také kvalitní podmínky pro vzdělávání a péči o děti, kde je zahrnuta například dostupnost mateřských škol a dětských hřišť. Pozitivní hodnocení kraj získal rozvojem infrastruktury a možnostmi sportovního a kulturního vyžití v místě bydliště.

Rezervy obyvatelé hradeckého kraje vidí v dostupnosti lékařské péče a zařízení pro seniory, v kapacitě lůžek v nemocnicích, dostupnosti lékáren nebo podílu bezbariérových spojů MHD, tedy ve zdravotních a sociálních službách. „Pokulhává také oblast občanské společnosti a tolerance, kam spadá třeba počet sdružení, nadací nebo fondů,“ uvedli autoři výzkumu.

Porovnávaná data ukázala, že počet kulturních institucí je při srovnání s ostatními regiony v hradeckém kraji nejvyšší, množství kulturních i sportovních aktivit pořádaných v průběhu roku je nadprůměrné. Lidé mají v regionu jednu z nejvyšších nadějí na dožití a nízkou průměrnou nemocnost. Kraj je nejlepší v recyklaci odpadu, počet úmrtí při dopravních nehodách je jeden z nejnižších v Česku.

Nejlepší bezpečnost a spokojenost s životním prostředím má Zlínský kraj

Zlínský kraj dosáhl v celostátním srovnání nejlepšího výsledku v bezpečnosti. Lidé jsou zde spokojeni s počtem policistů v ulicích, objasněností trestných činů, nízkou nehodovostí a dalšími ukazateli, které se na bezpečnosti podílejí. V republikovém srovnání jsou také nejspokojenější s životním prostředím. V kraji je dostatek míst ve školách, kraj nabízí také dostatek koupališť a bazénů, kterých je v kraji v přepočtu na obyvatele vůbec nejvíce v celé ČR.

Praha je na špici ve spokojenosti lidí s rozvojem infrastruktury, s dostupností lékařské péče a sociálních sítí. Kladně lidé hodnotí pracovní podmínky, mzdy, nízkou nezaměstnanost. Nespokojeni jsou Pražané s životním prostředím, bezpečností, mírou kriminality, objasněností trestných činů a dopravní nehodovostí. Nad ostatními kraji Praha vede v infrastruktuře, má také nejvyšší počet lékařů a zubařů, lidé jsou zde nejméně nemocní a také naděje na dožití je nejvyšší. Vysokou úroveň má pražské školství, nejlepších výsledků u státních zkoušek dosahují z celé ČR právě pražští maturanti.

Výsledky srovnávacího výzkumu Místo pro život 2018:

1. Královéhradecký kraj
2. Zlínský kraj
3. Praha
4. Jihomoravský kraj
5. Kraj Vysočina
6. Liberecký kraj
7. Jihočeský kraj
8. Plzeňský kraj
9. Pardubický kraj
10. Olomoucký kraj
11. Moravskoslezský kraj
12. Středočeský kraj
13. Karlovarský kraj
14. Ústecký kraj

Zdroj: www.mistoprozivot.com

Památky Královéhradeckého kraje:

EMBED_OFF

11karel11 ( 22. června 2018 11:59 )

Všude, jenom né Praha, jsou tam odporní lidé.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud