Za poslech rádia si připlatíme? Český rozhlas chce o 10 korun vyšší měsíční poplatek

Autor: ČTK, pk - 
21. 6. 2018
17:54

Vedení Českého rozhlasu (ČRo) bude usilovat o navýšení koncesionářského poplatku zhruba o deset korun ze stávajících 45 Kč měsíčně. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna. Rozhlasový poplatek se naposledy zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Podle Hošny se reálná hodnota poplatku od poslední úpravy snížila, a proto je potřeba ji dorovnat. Úvahy o zvýšení podporuje i novela zákona o DPH, která bude pro rozhlas znamenat výpadek příjmů kolem 120 milionů korun ročně.

Než bude chtít ČRo zatížit českou veřejnost navýšením poplatku, chce jako řádný hospodář nejdříve hledat úspory uvnitř instituce v personálním a provozním rozpočtu. Debata o zvýšení poplatku však bude záležitostí minimálně měsíců a její výsledek je nejistý, což dokládá dlouhodobě chybějící politická vůle pro tento krok,“ uvedlo vedení ČRo v dnešním stanovisku.

ČRo bude propouštět zaměstnance 

ČRo na letošek oznámil snížení počtu pracovníků o 120 ze současných 1583 lidí. Cílem má být nákladová úspora, kterou chce podnik částečně využít pro růst mezd a také pro snížení dopadu novely o DPH. Proti se postavily odbory ČRo, které vedení vyzvaly, aby od propouštění ustoupilo. Snížení počtu pracovníků podle vedení podniku není ničím, co by mohlo ohrozit chod ČRo jako instituce či jeho vysílání nebo program.

Veřejnoprávní firma má letos hospodařit s náklady a výnosy 2,253 miliardy korun. Vyrovnaný rozpočet je o 16,7 milionu Kč vyšší než loni. Hlavním příjmem ČRo jsou právě koncesionářské poplatky. Výběr koncesionářských poplatků by měl letos vzrůst o pět milionů korun na 2,075 miliardy Kč.

Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích:

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Nitro ( 21. června 2018 21:02 )

Teda opravdu neznám jedinýho člověka, kterej by poslouchal Český Rozhlas

al.bunda ( 21. června 2018 20:20 )

Tak lžou už když jenom pozdraví a pokud si myslíte že dopravní zpravodajství mají jen na nejulhanějším rádiu v česku tak vás opravdu lituji

ivanak ( 21. června 2018 18:55 )

Tak už mě to ale vážně štve.Televizi mám a také za ni platím,ač se na ČT nekoukám.Radio ale opravdu nemám,tudíž neposlouchám a musím ho platit a ještě ho zdraží jo?Tak to už je ale vrchol.Jako kdybych šla do obchodu a zaplatila za to,že jsem si nic nekoupila.To je teda super a není obrana.

ov21 ( 21. června 2018 18:55 )

Ono to není až tak platba českému rozhlasu, jako spíš daň za vlastnictví rádia. Ono si v daních platíte i politiky kteří se nedají poslouchat a lžou o sto šest...

lucio1 ( 21. června 2018 18:40 )

A v čempak například lžou, ať mám přehled...Určitě neposloucháte zpravodajství zelené vlny, sportovní přenosy atd, nebo?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa