U památníku v Letech vyvěsili cedule proti Romům. Policie řeší možné výtržnictví

Autor: ČTK, Mii - 
7. 6. 2018
14:39

Policie vyšetřuje poškození památníku v Letech u Písku. Kolem 20. května se tam objevily tabule s urážlivými nápisy o Romech. Na místě byl za druhé světové války romský koncentrační tábor. „Případ prověřujeme, zatím nebyl nijak kvalifikován, ale mohlo by se jednat o výtržnictví,“ řekla ČTK policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Podle Muzea romského kultury, které areál v Letech převzalo, nevznikla žádná materiální škoda.

„Vnímáme to jako škodu morální,“ řekl ČTK Luboš Strašák z muzea. Zatím nechtěl předjímat, jak bude muzeum postupovat. „Počkáme na to, jak policie případ vyhodnotí a podle toho se rozhodneme,“ uzavřel.

Na případ upozornil web Romea.cz, podle kterého je na tabulích nápis: „Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky“. Romea píše, že cedule na památník umístil nacionalistický spolek My proti všem, na webu se k umístění nápisů hlásí autoři webu pod hlavičkou „politicko-filozofického hnutí první republika“.

„Tímto PROJEKTEM chceme poukázat na absurditu, kdy se tu vkládá půl miliardy korun do NEČESKÉHO ETNIKA, které s největší pravděpodobností za celou svou existenci u nás, (1918-2018), tolik peněz ani neodvedlo do státního rozpočtu!,“ stojí na webu včetně velkých písmen.

U památníku už byla prasečí hlava

Poblíž místa bývalého koncentračního tábora nyní stojí vepřín. Vláda nedávno rozhodla o jeho vykoupení. Areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury, stát za něj firmě Agpi, jíž vepřín patřil, zaplatí 450,8 milionu Kč, 80 procent částky už firma dostala. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové bude vepřín do konce roku zbourán, demolice vyjde odhadem na 110 milionů Kč. Na místě vznikne památník romského holokaustu.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Nejde o první událost podobného charakteru, koncem února někdo k pomníku romského holokaustu položil prasečí hlavu.

Video „Trpěly tam i děti.“ Kvůli Okamurovi vytáhl Rakušan seznam 337 mrtvých z tábora v Letech - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa