Zvrat v boji s broukem? Čeští výzkumníci úspěšně testovali novou látku proti kůrovci

Autor: ČTK, ivm - 
30. 5. 2018
20:30

Proti přemnožení kůrovce v českých lesích by lesníci mohli v budoucnu používat látku, kterou vyvinuli a nedávno odzkoušeli vědci z České zemědělské univerzity, Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) a odborníci ze společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. Látka má až stoprocentní účinnost a samovolně se rozkládá na látky, které na rozdíl od dřívějších prostředků neškodí ozonové vrstvě.

Tým bude nyní usilovat o získání celosvětové registrace. O výsledku výzkumu ČTK informovali zástupci Technologické agentury (TA ČR), která projekt podpořila částkou přesahující deset milionů korun.

Látka s názvem EDN se na stromy napadené kůrovcem aplikuje pomocí takzvané fumigace, tedy jako plyn, jehož malé molekuly prostupují dřevem a hubí přitom všechna vývojová stadia kůrovce, tedy vajíčka, larvy, kukly i dospělé jedince. Výzkumníci EDN použili neodkorněné kmeny jehličnatých stromů uložených pod plachtou.

Spolupracovali přitom s Lesní správou Arcibiskupství pražského. „Ukázalo se, že několikahodinová fumigace ověřovanou technologií při použití českého fumigantu, zatím jen experimentálně dostupné látky EDN, dosahuje účinnost ošetření až stoprocentní usmrcení několika druhů kůrovců,“ uvedl člen výzkumného týmu Václav Stejskal z VÚRV.

Podle Stejskala nenechalo použití EDN na dřevu žádné stopy. V budoucnu by tak mohla výrazně pomoci v boji s kůrovcem, který v Česku způsobil a ještě způsobí letos škody odhadované na miliardy korun. Se stejným problémem se potýkají i další evropské státy. „V žádných státech EU nemají alternativní látku, která by se pro fumigování kůrovců v lese dala efektivně použít,“ uvedl Stejskal.

V minulosti se v Evropě používal metylbromid, ten ale ničí ozonosféru a EU ho zakázala. Nově vyvinutá látka takové nevýhody nemá, k životnímu prostředí je šetrná. Lze ji rychle odvětrat. „Při reakci se vzdušnou vlhkostí se rychle a samovolně rozkládá na oxid uhličitý, čpavek a vodu,“ uvedl Radek Aulický z VÚRV.

Látku nyní čeká další testování, tentokrát již přímo na rostoucích stromech. Výzkumníci původně testovali proti kůrovci i další látku z Draslovky Kolín, EDN ale přinesla lepší výsledky. Firma bude usilovat o registrace v USA, Austrálii a na Novém Zélandu.

Proti kůrovci lze lesy chránit i jiným způsobem než fumigací. Bez použití chemie se to dá udělat tak, že lesníci vyhledávají napadené stromy, neprodleně je kácejí a odvážejí pryč nebo je odkorňují. Tento postup je náročný na organizaci i počet lesních dělníků, při současné kalamitě proto správci lesa volí jednodušší a rychlejší řešení.

Šíření škůdce částečně zabraňují lapače hmyzu. Napadené stromy se dají ošetřit postřikem, který ale nepronikne dovnitř dřeva a nezahubí všechny škůdce. „Hloubkové ošetření dřeva teplem či mikrovlnným ozářením je zase možné na pile, ale ne v lese,“ dodali výzkumníci z VÚRV.

Doporučujeme
Gemmy ( 30. května 2018 21:12 )

Ono to je také tím, že jsou lesy zanešené.Všude se válí haluze,popadané stromy.Vězni jsou bez práce, mohli by s pomocí techniky čistit lesy.Spalovat toto vše by mohli elektrárny,nebo obyvatelé topící v kamnech atd. Když byly lesy soukromé,majitel se postaral. S malým množstvím kůrovců si pomohla sama příroda.Hlaně že máme fotovoltajky a orná půda se jen zmenšuje.Ale určití nenažranci z toho mají plné kapsy.

snehulak ( 30. května 2018 21:01 )

Smí se u nás kůrovec vůbec zabíjet? Přece nechcete narušit přirozený vývoj světa. Zelený předseda Zelené strany.

offline ( 30. května 2018 20:55 )

Bohužel to dopadne jako s kterýmkoliv převratným lékem od vynálezu penicilinu. Tak dlouho se to bude testovat, až se na to úplně zapomene a za pár let po tom ani pes neštěkne.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa