Pilc o prověrku přišel neprávem, rozhodl soud. Mynář na rozhodnutí o té své čeká

Autor: ČTK, mah - 
13. 5. 2018
20:29

Pro odebrání bezpečnostní prověrky bývalému šéfovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislavu Pilcovi není dostatek důkazů. Senát městského soudu v Praze proto zrušil rozhodnutí o jejím odebrání a případ vrátil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (MBÚ). O situaci v neděli informovala Česká televize.

Pilc přišel o bezpečnostní prověrku na konci roku 2015, v dubnu následujícího roku na funkci rezignoval. Soud nyní rozhodnutí o jejím odebrání zrušil. „Na základě shromážděného spisového materiálu nelze považovat existenci bezpečnostního rizika u žalobce za prokázanou,“ citovala ČT z rozsudku Městského soudu v Praze. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že senátu chyběly další materiály, které by potvrzovaly věrohodnost informace zpravodajské služby, na základě které byla Pilcovi prověrka odebraná.

Podle Pilce to víceméně jenom potvrdilo to, co tvrdil od začátku. „Že to rozhodnutí bylo neoprávněné,“ řekl. Pilc nyní působí ve státním podniku Řízení letového provozu. „Uvidíme co bude dál, to je všechno otázka budoucnosti,“ dodal. Zástupci NBÚ uvedli, že řízení o prověrkách úřad nekomentuje.

Podle médií mohly za Pilcovým případem stát spory ve Vojenském zpravodajství. Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z armádního zpravodajství. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že bude muset kvůli chybějící prověrce Pilce časem odvolat. Pilc považoval postup NBÚ za nezákonný, proti odebrání prověrky se bránil rozkladem k řediteli NBÚ i správní žalobou u soudu, nakonec se rozhodl sám rezignovat.

Na verdikt kvůli neudělení prověrky na stupeň přísně tajné čeká i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. V jeho případě soud avizuje, že výsledek bude v řádu měsíců, uvedla ČT.

Video Zeman - Mynář a jeho prověrka - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Bohuslav Chalupa ( 13. května 2018 22:29 )

...vzpomínám si, jak jsem se stal doslova terčem řady medií za to, že jsem si "dovolil" zaměstnat pana generála Rostislava Pilce, kterému byla odebrána prověrka, jako svého poslaneckého asistenta. Sice to trvalo, ale spravedlnosti bylo učiněno zadost. A znovu po x-té doporučuji, aby byl NBÚ podroben stejnému kontrolnímu mechanismu jako například GIBS, BIS, ÚZSI či Vojenské obranné zpravodajství. Tím myslím především konečně legislativně institucionalizovat provádění kontroly takzvaným II. nezávislým stupněm odborníků s oprávněním nahlížet i do tzv. "živých spisů" - tedy i kontrolovat oprávněnost odebírání bezpečnostních prověrek. Proč? nebudeme si nic nalhávat - mít možnost odebírat prověrky bez jakéhokoliv prověřování, mít byť i jen teoretickou možnost účelově stigmatizovat občana, s výrazným dopadem na jeho osobní i profesionální kariéru, znamená i mít i velmi silný, byť nenápadný, mocenský nástroj. Nezbývá mi než věřit, že Poslanecká sněmovna PČR, i na základě této kauzy, učiní nezbytné legislativní kroky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa