Spalničky spustily poplach ve Středočeském kraji: přeočkování ve velkém

Autor: ČTK, tl - 
30. 4. 2018
17:55

Bezpečnostní rada Středočeského kraje v pondělí všem zaměstnancům záchranné služby a krajských nemocnic doporučila přeočkování proti spalničkám. Ve středních Čechách je již evidováno 13 nemocných. Jsou mezi nimi tři děti, jeden mladistvý a devět dospělých včetně jednoho zdravotníka, řekla ČTK po pondělním jednání bezpečnostní rady Helena Frintová z krajského úřadu.

Je možné také volat na call centrum krajské záchranné služby na číslo 800 888 155 nebo psát SMS na číslo 720 002 655 či e-mail na adresu call@zachranka.cz. Nezdravotnická veřejnost by se měla obracet na své praktické lékaře.

Podle ředitelky krajské hygienické stanice Jarmily Rážové nebylo ze 13 nemocných pět očkováno vůbec, dva lidé byli očkováni jen jednou dávkou a u jednoho nelze očkování zjistit. S nemocnými přišlo do kontaktu 217 Středočechů. Nejvíce případů se vyskytlo v okresech Praha-východ a Praha-západ.

„Pokud jsou ti, kteří se dostali do styku s infikovanou osobou, očkováni do 72 hodin, snižuje se riziko o 90 procent. V rámci republiky se držíme sice na 87 procentech proočkovanosti, ale jsou kraje, kde je nižší,“ uvedla Rážová. Krajská hygienická stanice proto už v únoru doporučila všem pohotovostem, pediatrům a jejich personálu vyšetření protilátek proti spalničkám a očkování v případě jejich nízké hladiny.

Do boje se spalničkami jde i armáda 

V Česku bylo do pátku minulého týdne přes 100 případů spalniček. Nejvíc, 70, v Praze. Před týdnem byla kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu motolské nemocnice. Záchranná služba vozí pacienty do jiných pražských nemocnic. Pomoc od 4. května přislíbila i armáda.

Spalničky jsou infekční nemoc, která se šíří kapénkami. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek, ještě před objevením prvních příznaků jsou vysoce nakažlivé. V Česku se děti očkují proti spalničkám od přelomu 60. a 70. let minulého století. Někteří rodiče v posledních letech ale mají vakcíny za nebezpečné, snaží se je odložit do pozdějšího věku dítěte nebo se jim vyhnout. Podle odborníků ale škodlivost vakcín není prokázaná, odpůrci očkování navíc snižují kolektivní imunitu.

Doporučujeme
vfberan ( 30. dubna 2018 18:45 )

doplňuji: také jsme všichni přežili plané neštovice a nejen my, ale všechny děti z jeslí a školky na sidlišti v Bohnicích a všechny děti našich známých a příbuzných.

vfberan ( 30. dubna 2018 18:41 )

Nechápu tu hysterii ze spalniček. My rodiče ročník 1947 a 1950 jsme je prodělali - přežili. Naše děti ročník 1969 a 1974 prodělali spalničky (nebylo tehdy očkování), přežily, stejně jako všichni jejich vrstevníci. já (ročník 1950) jsem přežila i černý kašel, jako hafo mých vrstevníků. Dříve se to označovalo za dětské nemoci - spalničky, zarděnky, příušnice, 5. nemoc a už si asi všechny nepamatuji. Děti to přežily, získaly imunitu a nikdo z toho nedělal problém. Myslím, že jde o prachy za ta očkování. Vyděsit, dohnat lidi do ordinací. Jestli někdo mého věku s tím nesouhlasí, tak ať se ozve. Mladá generace už je vyděšená skrytou reklamou. Měli by se zeptat prarodičů.

wp2t ( 30. dubna 2018 18:23 )

Nejparádnější na tom je to osočování českých biomatek. Správná biomatka určitě nebude bydlet v znečistěné Praze, ale odveze své děti někam na venkov. Takže podle prosté logiky to prostě a jednoduše vychází na cizí neočkované a neočkovatelné návštěvníky Prahy a okolí a mutování viru díky africkým a asijským příbuzným virům.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa