V Děčíně zabil člověka únik jedovatého fenolu. Dvě ženy skončily na JIPce

Autor: ČTK, Mii - 
26. 4. 2018
15:50

Zemřel jeden z lidí, kteří byli ve čtvrtek vážně zraněni při úniku jedovatého fenolu v děčínské chemičce. Řekl to mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Zraněných je ještě dalších 16 lidí - z toho dvě ženy hospitalizované na jednotce intenzivní péče. Neštěstí se stalo ráno v areálu firmy Chemotex, výrobce průmyslové chemie, kosmetiky a drogerie. Mimo areál firmy fenol nepronikl, okolí nekontaminoval. Hasiči a záchranáři zásah před polednem ukončili.

„Jeden muž v těžkém stavu, který byl resuscitován už na místě havárie, na jednotce intenzivní péče dnes odpoledne zemřel. Dvě ženy, které se intenzivně nadýchaly výparů fenolů, nemají zjevné potíže, nicméně jsou také hospitalizovány na jednotce intenzivní péče,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou ústecká Masarykova nemocnice patří.

Děčínští hasiči vyjeli na místo v 7:43 a postarali se o zamezení úniku látky. „K úniku nebezpečných látek do ovzduší mimo areál firmy nedošlo a dále toto riziko nehrozí,“ ujistila ČTK mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová. Případ si převzali děčínští a krajští kriminalisté.

Sanitky rozvezly zraněné do nemocnic v Děčíně, Litoměřicích, České Lípě a Ústí nad Labem. Jednoho člověka transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra. V kritickém stavu zůstávají dva lidé. Zranění jsou hlavně zaměstnanci firmy, řidič nákladního automobilu je externí pracovník.

Ředitel Chemotexu Josef Urbánek ČTK řekl, že fenol společnost využívá při výrobě chemických specialit. V současnosti celá výroba stojí. V Chemotexu pracuje na 90 lidí. Podnik je soukromý, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.

Fenol je jedovatá bezbarvá látka, která má leptavé účinky na všechny tkáně. Rychle se vstřebává, poškozuje játra a ledviny, a také dýchací a oběhový systém.

Občanů se nehoda nijak nedotkne

Děčínský magistrát informoval veřejnost na Facebooku, že okolí nebylo zasaženo. „Je to čistě uvnitř chemičky. Rozhodně není potřeba přijímat žádná další bezpečnostní opatření, protože se jednalo o fenol, který není těkavý,“ řekla ČTK mluvčí radnice Markéta Lakomá. Dodala, že se protrhla hadice při přečerpávání látky. Odborníci by měli místo dekontaminovat. „V podstatě se to dál nijak města netýká," dodala Lakomá s tím, že v minulosti se obdobná událost v souvislosti s chemičkou nestala.

„Dle našich informací k úniku fenolu do kanalizace ani povrchových vod nedošlo. Havárii řeší vodoprávní úřad Děčín," řekla ČTK Jana Jandová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP), jež byla o události také zpravena.

Únik nebezpečných látek řešili záchranáři v minulosti v České republice několikrát. V létě roku 1997 unikl nebezpečný plyn kyanurchlorid z pardubické chemičky Synthesia, přiotrávil pět zaměstnankyň Výzkumného ústavu organických syntéz v areálu firmy. O dva roky později dráždivý plyn chlór zamořil část provozu textilní firmy Toray v Prostějově poté, co pracovník v úpravně vody omylem nasypal do nádrže 350 kilogramů chloranu sodného. Následnou reakcí se uvolnilo 1200 metrů krychlových chlóru a kysličníku chlóru. Do nemocnice bylo tehdy odvezeno sedm lidí.

Nehody v chemických podnicích mnohdy dopadají špatně:

Video Výbuch v chemičce v Kralupech nad Vltavou: Zemřelo šest lidí - Jan Doležal
360p

Doporučujeme
tomik007 ( 26. dubna 2018 16:45 )

Thle fabriky jsou dobre na usporu duchodovych fondu

1912 ( 26. dubna 2018 10:27 )

Všechny chemické továrny a jejich výroby umístěné ve středu měst zde na severu Čech NIKDY NIKOHO NEZAJÍMALI JEN VÝROBA A -PENÍZE - .ÚNIKY JEDOVATÝCH LÁTEK NEZAJÍMÁJÍ ANI POLITIKY NEBOT NEDOKÁŽÍ OCHRÁNIT OPBYVATELÉ TAK JAKO ZDE I V NEŠTĚMICÍCH -TONASO I V ÚSTÍ N.L -CHEMIČKA -

fotrpjotr ( 26. dubna 2018 10:24 )

V Británii by kvůli tomu obvinili Rusko.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa