Skladatel, knihovník i postižený: 350 tisíc Čechů nikdo nechce vzít do práce

Autor: bud - 
26. 4. 2018
05:00

Když se chce člověk v Česku živit jako ekolog, hudební skladatel, režisér nebo třeba tlumočník, může mít i při rekordně nízké nezaměstnanosti velké potíže najít práci. U některých profesí je totiž mnohem více zájemců než volných míst. A další desítky tisíc lidí zůstávají bez práce, protože jim firmy neumí nabídnout vhodné pracovní úvazky nebo zázemí. Místo toho, aby vzali maminku s dítětem, raději sáhnou po cizinci.

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii a firmy mají problémy se sháněním pracovníků. Přesto jsou v Česku desítky tisíc lidí, kteří nemohou práci najít, i když by pracovali velice rádi. Problém je v tom, že o ně zaměstnavatelé nestojí, případně jim nedokážou nabídnout vhodné podmínky. Jde například o rodiče s dětmi nebo lidi, kteří pečují o nemocné blízké.

„Nemohou si dovolit plný pracovní úvazek a české firmy, typicky ve výrobním prostředí, neumí obvykle pracovat s jiným rozvržením práce, než je běžný směnný provoz,“ řekl pro Blesk Zprávy Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LCM, která provozuje například pracovní portály Jobs.cz nebo Prace.cz.

Podle Dombrovského v Česku dramaticky chybí částečné úvazky, sdílená pracovní místa nebo takzvané konto pracovní doby, které umožňuje flexibilnější rozvržení pracovní doby. „Všichni tvrdí, že to nejde, že je to nákladné. Ale já tvrdím, že to jde, spíše jsou zaměstnavatelé nepřizpůsobiví. A raději ta místa chtějí obsadit cizinci,“ myslí si expert.

Velké problémy lidí nad 50 let

V evidenci úřadu práce je momentálně 263 tisíc nezaměstnaných lidí. Až 100 tisíc z nich by ovšem podle analytiků mohlo reálně pracovat a často také pracovat chtějí, jen o ně firmy nestojí. „Je tady také skupina lidí úplně vytlačených mimo pracovní trh, kteří jsou ekonomicky neaktivní a nejsou vedeni v evidenci úřadu práce. Ti by tuze rádi pracovali, ale v Česku pro ně moc příležitostí není,“ říká Dobrovský. Podle něj jde o dalších 200 až 250 tisíc lidí.

Práci si obtížně hledají lidé starší 50 let, lidé pečující o děti nebo nemocné a také postižení lidé. V evidenci úřadu práce je momentálně třeba 44 tisíc nezaměstnaných zdravotně postižených lidí (OZP), ale počet dostupných míst je výrazně menší.

Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením si myslí, že firmy nejsou k zaměstnávání OZP motivovaní a v zemi chybí i propagace těchto možností. „Je to největší dluh. Další problém je u státních a veřejných organizací. Ty neplní povinné procento, tedy čtyři procenta osob se zdravotním postižením,“ uvedl Krása pro Blesk Zprávy.

Trenéři, kadeřníci a knihovníci bez práce

Čísla úřadu práce ukazují, že v některých profesích je výrazný mnohonásobný nadbytek uchazečů nad volnými místy, často až čtyřnásobný nebo pětinásobný. Typické je to hlavně v tvůrčích profesích, práci marně hledá například 85 herců, 231 režisérů, nebo dramaturgů, 320 fotografů nebo 99 hudebníků a skladatelů. Z těch „masovějších profesí“ jde především o základní administrativní práce, o které se uchází více než 14 tisíc lidí, jenže volných míst je jen necelých 1600.

Problém s hledáním práce mají také knihovníci (272 zájemců, 4 volná místa), ekologové (102 zájemců, 3 místa), trenéři (340 zájemců, 70 míst), restaurátoři (81 zájemců, 11 míst), kadeřníci (1179 zájemců, 372 míst) nebo třeba překladatelé a tlumočníci (491 zájemců, 100 míst).

Paradoxně je v evidenci úřadů také 29 nejvyšších státních úředníků a velký „převis“ je rovněž u pracovníků ostrahy (trojnásobek zájemců) nebo řidičů osobních automobilů (osminásobek zájemců).

Z hlediska profese „neperspektivní“ pracovníky se snaží úřad práce přeškolovat v rekvalifikacích. Jen letos už jich na rekvalifikaci vyrazilo více než 800. „Mezi klienty je značný zájem o kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, kurzy pro získání řidičských a profesních průkazů, svářečské kurzy a kurzy účetnictví,“ říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Lidé chtějí práci „za rohem“

Práci hůře shánějí také lidé, kteří se nechtějí stěhovat za prací. Nabídka volných pracovních míst i nezaměstnanost se totiž může výrazně lišit i mezi sousedícími okresy. Například na severu Moravy dosahuje v okrese Karviná nezaměstnanost 7,6 procent, zatímco v nedalekém okrese Frýdek-Místek jen 3,5 procent. Mnoha lidem, kteří v místě svého bydliště nemohou najít práci, by tak stačilo poohlédnout se v blízkém okolí.

Jenže Češi patří mezi pracovníky, kteří za prací příliš dojíždět nechtějí. Podle nedávného průzkumu personální agentury Grafton Recruitment považují lidé za ideální dobu pro dojíždění ideálně nejvýše 30 minut. A až 65 procent Čechů k přestěhování nepřiměla ani zajímavá pracovní nabídka nebo lepší platové podmínky. Jen v menší míře je dokáže motivovat třeba příspěvek, za dva roky od doby, kdy začal být vyplácen, o něj požádalo celkem 6775 zájemců.

Video Expert: Nastal ideální čas ohlédnout se po lépe placené práci - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
mimiroro ( 14. května 2018 06:49 )

Celé je to jaksi mimo realitu. Lidé se nechtějí stěhovat za prací? Ale jak? Mají-li prodat byt v oblasti, kde není práce, nedostanou za něj víc, než pár set tisíc, zatímco v oblastech s prací jsou byty desetkrát dražší. U nájmů je to totéž.Proto raději zůstávají, kde jsou.A že nikdo nechce zaměstnávat lidi určitých profesí? No nedivte se, takový herec za volantem kombajnu určitě moc práce nenadělá.Spousta lidí studovala, nebo se vyučila v oboru, který jim byl koníčkem,nebo jsou dobře hodnoceny, jako např. manažeři, avšak potřeby společnosti jsou zřejmě jiné.Některé profese jsou blokovány nesmyslnými unijními předpisy, jako např,profesní osvědčení, které je zbytečně předražené a proto máme málo řidičů, zatímco zde jezdí spousta lidí bez osvědčení, protože nejsou z EU.Opravdový problém je u lidí nad 50 let, přesto že mají v oboru zkušenosti, jsou spolehliví a firmě by mohli ještě po dlouhou dobu prospívat, ale podle dvacetiletých manažerů jsou příliš staří.

dajka123 ( 27. dubna 2018 06:04 )

Nikde není psáno, že musí dělat ve stejném oboru. Já do mateřské dělala v oboru který jsem vystudovala a od té doby jsem měla ještě další 3 zaměstnání úplně mimo obor. Kdo chce práci tak si ji vždy najde. Znám holku 46let, vyučená prodavačka. Asi rok po SOU pracovala, otěhotněla, po mateřské skončila na pracáku, udělala si 2 nebo dokonce 3 rekvalifikační kurzy hrazené ÚP, přesto holka nevydržela dýl na 1místě než 1-2měs a hajdy zpátky na pracák. Smutné je, že v tomto duchu vede i svého syna který má kolem 25let a na ÚP docházejí spolu.

zdenek43 ( 26. dubna 2018 13:16 )

Jak snížit nezaměstnanost ve třech krocích a přitom nikoho nezaměstnat. ... politici využívají každý způsob, který může vylepšit konečné číslo. Některé metody přitom neznamenají obyčejné vytváření nových pracovních míst, ale mají podobu šikovných her s čísly nebo flexibilních úvazků.... ++ hra s čísly Dvě české instituce pravidelně hlásí míru nezaměstnanosti. A obě úplně jinak. Tak třeba listopad minulého roku - zatímco český statistický úřad přišel s mírou nezaměstnanosti ve výši 4,7 procenta, ministerstvo práce a sociálních věcí ji povýšilo na 5,9 procenta. A teď, kde je pravda? Problém odlišných čísel spočívá v rozdílné metodice sběru dat. Zatímco ministerstvo vychází z údajů úřadu práce a počtu lidí, kteří jsou tam jako nezaměstnaní registrováni, statistický úřad vykazuje takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti. K ní dospěl z výběrového šetření pracovních sil, které odráží množství nezaměstnaných ve společnosti z reprezentativního vzorku populace. A když se pozmění metodika? Přesně takovou změnu provedl úřad práce na konci roku 2012. Dříve výsledné číslo ukazovalo poměr mezi uchazeči o práci a zaměstnanými, v nové úpravě vyjadřuje podíl nezaměstnaných věku 15 až 64 ze všech obyvatel stejného věku. Není velkým překvapením, že po změně míra nezaměstnanosti klesla, protože studenti a důchodci v této věkové hranici navýšili podíl zaměstnaných. ++ nezaměstnané statisticky schovat nebo zavřít do vězení - V každém případě se ale vězni do statistik nepracujících nepočítají. Jen pro letošní rok se odhaduje počet vězňů na 23 tisíc a to není málo. Hlavně když každý procentní bod ubraný z nezaměstnanosti má pro vládu cenu zlata. ++ vytvořit pracující nezaměstnance - takové flexibilní pracovní pozice znamenají, že lidé mají práci. Takže i když stát kvůli tomu trochu tratí, nemusí řešit další nezaměstnané na úřadu práce. A navíc by se to politikům prodražilo, kdyby museli hledat zas jiný způsob, jak snížit nezaměstnanost. Aspoň tedy na papíře, třeba s pomocí

zdenek43 ( 26. dubna 2018 13:10 )

jsou to hry??? s cisly - - - o b l b o v a k y . . . . . ++++ A když se pozmění metodika? Přesně takovou změnu provedl úřad práce na konci roku 2012. Dříve výsledné číslo ukazovalo poměr mezi uchazeči o práci a zaměstnanými, v nové úpravě vyjadřuje podíl nezaměstnaných věku 15 až 64 ze všech obyvatel stejného věku. Není velkým překvapením, že po změně míra nezaměstnanosti klesla, protože studenti a důchodci v této věkové hranici navýšili podíl zaměstnaných. !! ++++ 1 - uz za budovani socialismu v CSSR byli TAKZVANI A-ckari - kteri nechodili do prace i kdyz za budovani SOCIALISMU CHODIT DO PRACE b y l a P O V I N N O S T - jinak paragraf PRIZIVNICTVI . . . . a to bylo urcite 1% takze to bylo 155.000 lidi kteri nechteli chodit do p r a c e . 2 - uz nekolikrat se po Sametaku 1989 - zmenila m e t o d i k a vypoctu nezamestnanuch v CR - - takze mavnutim proutku?? se papirove snizila nezamestnanost hned o 3 % . . . . . naposledy se TO???? TA METODIKA MENILA v roce 2012 . . . . .

oxygene.p ( 26. dubna 2018 13:08 )

Lidi nad 50 let by mohli pracovat u bezpečnostních agentur , hlídat , recepce , noční ostraha. I když bezpečnostní agentury mají celkově málo lidí , většina lidi nezaměstná , pokud nemá ZTP , nějaký druh invalidity atd. Jde o to , že na takové lidi se berou příspěvky od státu , taková "firmička" na tomhle bohatě vydělává. Takže pokud jste zdravý , tak Vás nechceme , pouze invalidy chceme. I když je to diskriminační , tak se toho běžně dopouští i úřady práce : místa vhodná jen pro OZP. Co dodat , když i státní úřady můžou takhle diskriminovat zdravé osoby nad 50 let.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa