Naděje pro nemocné encefalitidou: V Brně testovali látku účinnou proti virům

Autor: ČTK, ula - 
22. dubna 2018
09:12

Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla Česká televize (ČT).

„V případě optimální dávky dosahujeme účinnosti prakticky sto procent. Hodně nás překvapilo, že látka funguje takhle perfektně,“ uvedl vedoucí výzkumu Daniel Růžek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

Video Petra dostala enecefalitidu - Nemocnice na Bulovce


Velkou výhodou je fakt, že zmiňovaná látka, odborně zvaná umifenovir, je součástí již existujícího přípravku, který se v Rusku pod komerčním názvem arbidol a v Číně používá pro léčbu a prevenci chřipky. Je tedy již vyzkoušeno, že u lidí nemá nežádoucí účinky nebo jsou zcela minimální. Značně to tak urychlí případná další testování, a tím pádem i možné využití při léčbě ziky nebo klíšťové encefalitidy.


„Tato látka prošla klinickým testováním, je bezpečná pro lidi, takže pokud bychom uvažovali o nějakém léku, tak tato látka má nyní k běžnému užití podstatně blíže. Kdybychom začínali úplně s novou molekulou, potrvá ověřování třeba patnáct let,“ dodal Růžek. Takto by se doba mohla zkrátit na třetinu.
Arbidol vyvinul Ruský výzkumný chemický a farmaceutický ústav asi před 25 lety, přípravek pak dostal licenci v roce 2009. Až čeští vědci však nyní objevili jeho netušené možnosti. Výsledky svého ročního výzkumu v těchto dnech publikují v prestižním zahraničním vědeckém periodiku, uvedla ČT.

Video Ženy s bílými vlajkami chodí po lese: Takhle se odchytávají klíšťata! - Daniel Vitouš


Zatímco infekce viru zika či západonilské horečky je problémem mimo střední Evropu, klíšťová encefalitida je v evropských zemích včetně Česka velmi rozšířená. Ročně se v republice nakazí encefalitidou, zvanou též klíšťový zánět mozku, několik stovek lidí. Klíštětem přenášené virové onemocnění přitom může přinést nemocnému doživotní následky a některé případy končí i smrtí.

Zdena32 ( 22. dubna 2018 21:54 )

Nechávám se raději očkovat po zkušenostech z rodiny mám už celkem strach. Dostala jsem od své Oborové pojišťovny nabídku na proplacení tohoto očkování, tak jsem neváhala a teď už chodím pravidelně.

Milann ( 22. dubna 2018 15:28 )

A to chtějí 5 roků testovat něco co se volně v těchto zemích prodává.Někam se ty prachy musí vyhodit.

sores ( 22. dubna 2018 10:49 )

Té hnusné havěti je poslední léta nějak čím dál více! Takže do lesa nebo luk ani omylem!!

iFender ( 22. dubna 2018 10:06 )

Dejteto lidem a ne porad o tom jen kecat.Nekteri lide by to radi otestovali ,bez predbeznych podminek a ne 20-30 let cekat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud