Stačí pít víc než pivo denně a život se vám dost zkrátí, varuje studie

Autor: ivm - 
13. dubna 2018
13:15

Víc než jeden alkoholický nápoj denně vám může citelně zkrátit život. Tvrdí to nová studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet, na kterou upozornila televize CNN.  Ze zkoumání 600 tisíc pijáků vyplynulo, že popíjení pěti až deseti alkoholických nápojů týdně pravděpodobně zkrátí život člověka až o půl roku. 

Ve studii byla hlavním kritériem spotřeba alkoholu za týden. Ti, kteří si dopřávali 18 skleniček a více, si mohou zkrátit život až o pět let. Odborníci se tak snažili vyvrátit tvrzení, že „lehké pití“ je pro člověka neškodné.

Odborníci také určili, že horní bezpečný limit před zvýšeným rizikem předčasného úmrtí činilo přibližně pět piv nebo čtyři sklenky vína týdně. Po překročení tohoto limitu alkohol znatelně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je například mozková mrtvice, vysoký krevní tlak, srdeční selhání nebo aneurysma aorty.  

Řada předešlých studií sice obhajuje pití červeného vína jako zdraví prospěšné, že může například snížit riziko diabetu druhého typu. Nicméně nová analýza naznačuje, že jsou tyto závěry přehnané.

Pozitivní účinky alkoholu? Prý omyl

„Studie jasně ukazuje, že v životě neexistuje žádný zdravotní přínos z pití alkoholu. Výsledky, že je alkohol prospěšný, jsou sice líbivé, ale bohužel nejsou pravdivé,“ nechal se slyšet profesor kardiovaskulární medicíny Tim Chico, který vedl nový výzkum.

„U lidí, kteří pijí, převažuje celá škála kardiovaskulárních onemocnění, různých onemocněních srdce, včetně smrtelných infarktů a mrtvice,“ uvedl dále.  

Pracovníci z Sheffielské univerzity podpořili už dříve zveřejněnou britskou studii, která doporučovala méně než šest sklenek týdně.

Doporučené limity v dalších zemích Evropy jsou téměř o 50 procent vyšší, jedná se o Itálii, Španělsko a Portugalsko. V USA je tato hranice téměř dvojnásobná.

„Lidé by si měli uvědomit, že hranice pití alkoholu není cíl, ale limit, na který bychom se ani neměli dostat,“ tvrdí členka výzkumného týmu, Victoria Taylor.

„Klíčovým poselstvím této analýzy je, že pokud už pijete alkohol, omezení a dodržování doporučeného limitu vám může značně prodloužit život,“ dodala na závěr Angel Woodová, lékařka působící na univerzitě v Cambridge.

Video  Jak se odbourává alkohol  - CNC

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 15. dubna 2018 09:49 )

 Jo jasně, dejte si radši kilo vodnatých rajčat bez chuti a zápachu a k tomu řízek s vodou a éčky napíchané krkovice koupené v ALBERTU, TESCU, KAUFU..... Tyto potraviny jsou škodlivější, ale nikdo je nehaní, ani proti jejich prodeji nic nepodniká. Dokonce, ani ta Junckerova euromatrace Jourová. JJ a jjejich potraviny.

rubi ( 13. dubna 2018 13:36 )

Tak nevím... jak to tedy je ? Zkrátí nebo prodlouží život ? http://www.vinoazdravi.cz/index.php?soubor=vliv_vina_na_lidske_organy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud