Eliáška (16 měs.) v nemocnici předávkovali paracetamolem, teď bojuje o život

Autor: jmik - 
25. března 2018
21:20

V mostecké nemocnici došlo k vážnému předávkování paracetamolem. Zřejmě omylem tam dostal ani ne dvouletý chlapeček Eliášek dvě infuze s asi desetinásobně větším množstvím předepsané látky. Hošík leží od včerejška na anesteticko-resuscitačním oddělení fakultní nemocnice v Motole a bojuje o život. Podle webu tn.cz, který o případu informoval, byl chlapeček do nemocnice původně přijat se zdánlivě banálními problémy - zvracel a měl vysokou teplotu.

Podle lékařů měl chlapeček v těle rotaviry, a tak ho začali léčit paracetamolem, látkou, která se běžně používá v lécích na mírnění bolesti a snižování horečky.

Chlapeček dostal desetinásobnou dávku

Podle chlapečkovy matky Michaely léčba sirupem nezabírala, a tak nasadili infuze. Při jejich podávání ale zřejmě ošetřující sestra udělala chybu. „Syn měl dostat 65 miligramů paracetamolu, dostal 650 miligramů, a to dvakrát po sobě. Bylo to po šesti hodinách, pak na to další sestra z další směny po 12 hodinách,“ říká maminka Michaela pro tn.cz.

Předávkování paracetamolem přitom může nenávratně poškodit játra. Podle přednosty Anesteziologicko-resuscitačního oddělení v nemocnici Motol Tomáše Vymazala je situace u dětí komplikovanější, protože u nich nejsou vyzrálé veškeré enzymatické reakce, které v játrech probíhají a díky kterým se daří játrům odbourat škodlivé látky. „Na druhou stranu u dětí lze očekávat lepší reparační schopnost než u výrazně starších lidí,“ vysvětluje lékař.

Podle lékařů šlo o selhání lidského faktoru

„Bylo to asi v sedm večer, kdy nás převezli na jipku, já nic nevěděla, nikdo mi nic neřekl. Asi po hodině si mě vzal do kanceláře zástupce primáře. Řekl mi, že syna předávkovali, že selhal lidský faktor, že za to může asi nějaká sestra. Přiznal chybu. Já jsem hned chtěla, aby malého převezli do Motola, primář se mi snažil vymluvit, že je to špatný nápad, že přijdeme o hodiny, že teď musí dostávat ty protilátky v následujících 72 hodinách a že není schopen převozu, a řekl mi, že si mám ten převoz zařídit sama,“ popisuje maminka Michaela.

Léčba chlapečka bude dlouhá

Eliášův stav se stále zhoršoval, a proto byl v sobotu ráno převezen na urgentní příjem pražské fakultní nemocnice v Motole. 

„Můžeme potvrdit, že došlo k nešťastné události. Pacient byl z mostecké nemocnice transportován do fakultní nemocnice Motol,“ potvrdil mluvčí mostecké nemocnice Ivo Chrástecký.

Eliášek teď leží ve velmi vážném stavu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Chlapečka zřejmě čekají týdny léčby, při kterých se ho lékaři v motolské nemocnici budou snažit dát do pořádku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 26. března 2018 13:00 )

Nedivím se, v mostecké nemocnici je možné naprosto všechno, hlavně na neurologii.

Jana Kolinov ( 26. března 2018 10:49 )

 Pokud to byla začínající sestra, tak se řekne, že byla hloupá, protože na zdravotní školy chodí jen děti s nižším IQ, jestliže to bude stará zkušená sestra, tak se bude ohánět přepracovaností, protože je málp sester. Jà si přesto myslím, že byla chyba v ordinaci lékaře. Ale to se nedovíme, protože ruka ruku myje - lékař kryje lékaře. Eliáškovi přeji uzdravení bez následků

jameson ( 26. března 2018 07:27 )

 Proto je lepší,pokud je to jen trochu možné, k doktorům vůbec nechodit. Když má člověk chcípnout, tak doma. Akorát to míň bolí, než když ho "léčí" tihle šarlatáni. I zuby si už raději trhám sám.

pidimidi ( 26. března 2018 07:23 )

Jsou to 2 týdny, co mi v Mostě předávkovali kamarádku. Byla onkologický pacient a měla začít chemo a ozařování. Jenže díky mostecké nemocnici žádnou léčbu ani nezačala. Předávkovali jí warfarinem. Paradoxem tak je, že nezemřela na rakovinu, ale na neschopnost mosteckého personálu. A to jsme si v pražské nemocnici dělaly srandu, že do Mostu se chodí jedině umřít, dějí-li se tam věci, které se říkají mezi lidmi a o kterých se píše v médiích..

miko ( 26. března 2018 00:00 )

to, že se přiznali malému nepomůže, na co ta blbka koukala, dneska jde úroveň zdravotnictví dolů a to pořád křičí, že mají málo peněz, hlavně , aby se chlapeček z toho dostal a neměl následky po celý život

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud