Náladu v práci zlepší voodoo panenky s tváří šéfů, tvrdí studie. Uleví i úzkosti

Autor: Mii - 
11. 3. 2018
22:40

Pokud se pracovní kolektiv dostane do situace, že zaměstnanci nemají motivaci a jsou znechuceni ze svojí práce, může pomoci jedna nevšední možnost. Voodoo panenky v podobě jejich šéfů, na kterých se budou moci „vyřádit“. Naznačuje to kanadská studie, která vyšla v odborném časopise The Leadership Quarterly. Samotní autoři výzkumu uznávají, že to může znít divně, ale lidem jednoduchý symbolický čin prý hodně pomůže.

Přepracováním, stresem a úzkostí ze svojí práce trpí dnes už leckdo. Často za to může vedení firmy, které si ani neuvědomuje své požadavky. Vyřešit takovou situaci není jednoduché a vyžaduje to hodně úsilí, které každý člověk zkrátka má.

Jako užitečné přechodné řešení, než napětí ustoupí, mohou posloužit voodoo panenky. Tvrdí to aspoň studie, na které spolupracovalo 229 zaměstnanců v USA a Kanadě. Podle ní se úzkost a zloba u pracovníků, kterým bylo dovoleno bodat do voodoo panenek v podobě svých šéfů, snížily o celou třetinu.

Benefity výzkumníci vidí i přesto, že mstivost je běžně vnímána jako negativní vlastnost. Podle nich se totiž často upírá právo na odplatu, kterou si oběti nárokují.

„Ano, zní to hodně divně. Ale i tento jednoduchý symbolický akt dokáže lidem navodit pocit, že na světě existuje spravedlnost,“ uvedla ve studii doktorka Lindie Liangová z kanadské univerzity Wilfrid Laurier.

„Nemusí to být nutně voodoo panenka. Pokud lidem pomůže terč na šipky s fotografií šéfa, má to ten samý efekt. Jednoduše jde o to, aby zaměstnanci dostali psychologický pocit odplaty a práva na pracovišti,“ zmínila dále lékařka.

Špendlíky, svíčka a kleště

Účastníci studie použili online program spadající pod webovou stránku Dumb.com, ve kterém si mohli stvořit vlastní voodoo panenku. Mohli jí dát obličej šéfa, jeho jméno a poté ji propichovat špendlíky, pálit svíčkou nebo tahat kleštěmi.

Ačkoli jsou dnes voodoo panenky vnímány hlavně jako jihoamerická a africká záležitost, v minulosti se často používaly i v Evropě. Například ve středověké Británii, jen pod jiným jménem. S kulturou voodoo se začaly spojovat až mnohem později. Jejich používání proto není západnímu světu tolik vzdáleno, jak by se mohlo zdát.

Lepší řešení než hádka s šéfem

„Chtěli jsme hlavně zjistit, zda tato činnost má nějaký efekt, nebo ne. Protože oproti hádce se šéfem, která může na dlouhou dobu zhoršit vztahy, je prakticky neškodná,“ vysvětlovala dále Liangová.

Vyžívat se na voodoo panenkách měla povoleno jen část účastníků výzkumu. Druhá skupina dostala čistý papír a měla zapsat všechna negativa, která v práci a na svém šéfovi vidí.

Výsledek byl jednoznačný. Lidé s voodoo panenkami byli v mnohem větší psychické pohodě než lidé s papírem. Autoři proto na závěr studie píší, že z poznatků si můžou vzít poučení celé firmy a mohou začít organizovat klidně i teambuildingy s pícháním do voodoo panenek celého vedení.

Video Nadáváte neustále na svou práci? Tak se podívejte, co musí dělat tenhle chlapík, a rychle vás to přejde! Má zřejmě tu nejhorší práci na světě – musí holýma rukama čistit ucpané kanály v Bangladéši! 
360p 240p

Doporučujeme
dannero ( 11. března 2018 23:52 )

já bych viděl jako lepší řešení namísto woodoo panenky, firmu opustit, protože pokud je vedení firmy neschopné v základních manažerských dovednostech pak si ani nezaslouží své zaměstnance.To je to samé jako když má auto špatného řidiče, po čase to vždycky odnese to auto.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud