Kaliňák na grilu kvůli vraždě novináře. Upozornění na mafii měl už před čtyřmi lety

Autor: ČTK, Mii - 
6. 3. 2018
12:12

Dostalo Slovensko již v roce 2013 informace od italských úřadů o kontaktech mafie s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak?  Portál Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval, napsal, že informace do Slovenska skutečně přišly. Vyplývá to podle něj z korespondence mezi slovenskými a italskými úřady. Policejní prezident Tibor Gašpar tvrdí, že italská strana nespolupracovala. To samé tvrdí ministr vnitra Robert Kaliňák - dnes byl přinucen odpovídat na otázky poslanců na toto téma.

„V roce 2013 dorazily z Říma na Slovensko podrobné zprávy o Vadalovu klanu. Mezi nimi i klíčová informace, že se vesvé rodné Kalábrii pravidelně setkával s předními představiteli mafie,“ uvedl portál, který se odvolal na korespondenci mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italským úřadem proti mafii (DIA).

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o podnikatelských vazbách Vadaly na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a poradkyně Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.

Vadalu a dalších šest osob slovenská policie během vyšetřování Kuciakovy vraždy minulý týden zadržela, později je ale všechny propustila.

Ministr Kaliňák v úterý před poslanci parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost řekl, že italská strana neposílala na Slovensko z vlastní iniciativy ve zmiňovaném případu žádné informace. Uvedl také, že vůči podnikatelům, o kterých psal Kuciak, policie vedla přes 70 řízení a naposledy pět případů skončilo návrhem na podání obžaloby kvůli korupci.

Ne lékař, ale patolog

List Sme i televize Markíza také zpochybnily odbornost lékaře, kterého policie povolala k ohledání těl reportéra a jeho přítelkyně. Zmiňovaný lékař podle Markízy nebyl soudním lékařem ani znalcem, ale patologem, který přednáší histologii. Právě skutečnost, že na místě neštěstí v Kuciakově domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy nebyl soudní lékař, by prý mohla ztížit určení času smrti a další okolnosti.

Policie dosud nezveřejnila detaily vraždy. Zastřelenou dvojici našli policisté v neděli 25. února pozdě večer. Markíza uvedla, že podle dokumentů od přítomného lékaře zemřeli o dva dny dříve, tedy v pátek. Rodina Kuciakovy snoubenky již dříve tvrdila, že se s Kušnírovou nebyla schopná spojit již od středy 21. února. Právě toto datum policie uvedla ve výzvě k řidičům, aby zálohovali svá data z kamer ve vozidlech, pokud projížděli okresy v okolí místa vraždy.

Video Kiska chce novou vládu nebo předčasné volby. Fico ho obvinil z tajné schůzky se Sorosem - tv Joj
360p

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Doporučujeme
doktormediciny ( 6. března 2018 16:31 )

Ja si tedfa mylim, ze kompetemntni k tomu ohledat mrtvol bYl uz praklticky lekar s licenci lekarske komory. Tady to urceni smrti bych spise tipoval podle telefopnatu a kdy se telůefon odmlcel. Parolog snad neni osoba, ktera by nemela v danne soucislosti kompetenci.../Stupen ztuhlosti a podobner znamky jsou myslim dost neurcite

horalysa ( 6. března 2018 13:33 )

Však mafiáni si to už mezi sebou vyřeší. Fico přešel do protiútoku, aby odvedl pozornost od své osoby. V mafiánských praktikách je namočená celá Slovenská vláda. A oni to dobře vědí. Teď jen záleží, kdo bude mít tvrdší lokte a odolnější žaludek. Skutečnou pravdu okolo vraždy se nikdy nikdo nedozví. Vhodí se to na nějakého člověka a bude vše vyřešeno k spokojenosti všech.

pruxras ( 6. března 2018 12:54 )

Kdo by "jim" u nás šel na ruku?! http://www.topky.sk/cl/1002009/1694479/Expert-na-taliansku-mafiu---Ndrangheta-ma-zakladnu-zr ejme-i-v-Cesku "Česko je krajinou, kam už ’Ndrangheta vkročila. Talianskeho utečenca, člena ’Ndranghety, nedávno zatkli v Prahe. Ak sa tu ukryl, znamenalo by to, že má v Česku logistickú podporu, zavedenú, fungujúcu a dôveryhodnú sieť schopnú pomoci," vysvetlil Právu Nicaso. Novinky.cz pripomínajú, že jedného zo šéfov kalábrijskej mafie Francesca Bonavitu zatkli českí policajti v júli 2016 v pražských Dejviciach. Údajne tam žil niekoľko mesiacov. Podľa Nicasa je Česká republika, rovnako ako Slovensko a aj iné štáty bývalého východného bloku, pre taliansku mafiu veľmi atraktívne. Záujem o Česko prejavuje podľa jeho informácií predovšetkým ’Ndrangheta. "’Ndrangheta vždy využíva rovnaký systém: investuje peniaze, skorumpuje miestnych politikov a využije verejné financovanie. Česko je krajinou, ktorá podporuje zahraničné investície. Cieľom je dostať sa k európskym fondom pre poľnohospodárstvo a obnoviteľné zdroje, ktoré sú k dispozícii na rozvoj vidieckych oblastí," priblížil stratégiu ’Ndranghety Nicaso. Podľa neho organizácia potrebuje investovať, respektíve vyprať špinavé peniaze z predaja kokaínu, na ktorého distribúciu a obchod s ním má v Európe dnes už takmer monopol. "Majú obrovské množstvo peňazí, ktoré chcú investovať všade možne, a Česko je jednou z týchto krajín – je navyše bohaté. Ideálne miesto pre organizovaný zločin. Mám informácie o mnohých klanoch ’Ndranghety, ktoré majú záujem o investície v Česku. Ten záujem trvá už minimálne päť rokov," upozornil Nicaso.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa