Muži na úřadech šéfují, ženy odvedou většinu práce. Analýza: Nejde o diskriminaci

Autor: ČTK, Mii - 
26. února 2018
16:15

Státní správa je výrazně feminizovaná. Pracuje v ní 90 procent žen proti deseti procentům mužů. Muži sice častěji obsazují vedoucí pozice, kariérní postup je ale pro všechny rovný, vyplývá z analýzy poradenské firmy BDO. Genderová diskriminace je tudíž ve státní správě zanedbatelná. Malé rozdíly nastávají až v odměňování. Na srovnatelných pozicích mají muži v průměru o pět procent vyšší plat.

„Je pravda, že na vedoucích pozicích se častěji objevují muži, přístup ke kariérnímu postupu je ale pro všechny rovný. Na zkoumaných úřadech nebyla diskriminace objektivně zjištěna, a to ani v oblasti odměňování, kde je zjištěný pětiprocentní rozdíl statisticky nevýznamný,“ uvedl Miroslav Kvapil z BDO.

V soukromém sektoru jsou přitom rozdíly mnohem výraznější, podle studie ministerstva práce a sociálních věcí jsou odměny mužů průměrně o 22 procent vyšší než u žen.

Analýza musí být natolik hloubková, aby díky ní bylo možné rozlišit skutečnou diskriminaci od vyžadování dobře odvedené práce. „Zaměstnanci se ale obecně učí více ozývat, pokud se cítí diskriminováni, a snaží se situaci řešit. Stejný zájem mají i zaměstnavatelé, protože konflikty na pracovišti ničí efektivitu práce i mezilidské vztahy,“ dodal Kvapil.

Nediskriminovat znamená poskytovat rovný přístup k jakékoli pozici, ale zároveň vybírat nejlepšího kandidáta na základě jeho schopností a dovedností, nikoliv s ohledem na jeho pohlaví, věk či sexuální orientaci. Výsledky auditů pomáhají k nastavení systémových opatření pro eliminaci diskriminace na pracovištích. Přispívají ke standardizaci doposud spíše intuitivního jednání.

Pozitivním zjištěním je podle BDO také to, že úřady se začínají více zajímat o vzdělávání a spokojenost zaměstnanců, stejně jako o systematické hodnocení jejich práce a další nástroje personální politiky. Tedy o oblasti, kde má obecně rezervy většina organizací.

Video  Za chyby úředníků můžete žádat odškodnění. Ombudsmanka Šabatová radí, jak na to  - David Budai, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 27. února 2018 15:38 )

PLAT podle velikosti mozku

an.manchester ( 27. února 2018 15:16 )

de fakto by se to melo zmenit, dnes je doba, ze zeny musi vydelavat drit v praci i doma, takze proc by nemohly - mozek maji take vyvinuty jako muzi dost zen ma VS dokonce, takze by to melo byt 50 na 50, a ne zadna zena ve vedeni, kde se vydela hodne penez ale vetsina za daleko nizsi mzdy na nizsich pozicich...ne to neni fer pratele...zeny musi dri jako chlapi casto i vic a doma take chlap - jak ktery ale rada si lehne na kanape a ona kmita i doma...melo by to byt vic ferovka ...jasne svaly zena nema a agresi tak velkou jako muz to je jediny rozdil a neni tak technicky zdatna ale jsou i zeny co jsou technicky zdatne a vime ze jsou zase muzi co uklidi uvari lepe jako zeny...dle toho kdo se na co hodi bych to brala..vic fer by to melo byt...

agfor ( 26. února 2018 18:45 )

Sprostí a arogantní, zvlášť od doby,co je chrání zákon, jsou skoro všichni - zvlášť se to týká referntů na úřadech práce.

panamira ( 26. února 2018 17:46 )

Běda muži, kterému žena vládne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud