Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Nejvíc lidí umírá v únoru: Jak během roku úřaduje v Česku paní Smrt?

 • Autor: mka - 
  20. 2. 2018
  13:08

  Nejkratší měsíc roku je zároveň tím nejsmutnějším. V únoru v Česku umírá nejvíce lidí! Za posledních deset let to bylo v průměru 9690 nebožtíků, naopak nejméně, 8235, jich bývá v srpnu. Jinak ale u nás paní Smrt úřadovala méně než v předchozí dekádě.

   

 • 1.Úmrtnost

  Kolik Čechů umírá, v jakém věku a z jakých příčin? I to vše zkoumá Český statistický úřad (ČSÚ), který vypracoval zprávu o vývoji úmrtnosti v letech 2006 až 2016. Z té mimo jiné vyplývá, že nejvíce lidí zemře v únoru.

  Únorové počasí zdraví neprospíváÚnorové počasí zdraví neprospívá | ČTK

 • 2.Jasné příčiny

  A proč? „Vyšší počty zemřelých v zimních měsících obvykle souvisejí se zvýšeným výskytem onemocnění dýchacích cest a s chřipkovou epidemií,“ vysvětlil místopředseda ČSÚ Marek Rojíček. Ty velmi často zkomplikují chronické onemocnění a jím vyčerpaný organismus nemá sílu s dalším náporem, který způsobí i »obyčejná« viróza, bojovat.

  Největší počet lidí umírá v únoruNejvětší počet lidí umírá v únoru | Shutterstock.com

  Video Podle internistky Michaely Štěpánové jsou všechny nemoci způsobené psychikou. - Adriana Krátká

 • 3.Zdravé slunce

  Naopak nejméně lidí tradičně umírá v létě – v červnu, srpnu a září. V tomto období zase záleží, kdy přijde vlna veder, která je pro nemocné a starší lidi obrovskou zátěží. Obecně je ale letní období pro lidský organismus příznivější. Díky slunečnímu světlu a možnosti se více hýbat klesá hladina škodlivých krevních tuků, kyseliny močové a také krevní cukr. Proto například diabetici mívají více obtíží přes zimu a v létě se jejich stav lepší.

  Léto je pro náš organismus zdravější než zimaLéto je pro náš organismus zdravější než zima | istockphoto.com

 • 4.Češi stárnou

  Jinak se ale ukazatele zlepšují. Za posledních deset let klesla úmrtnost ve všech věkových kategoriích. Roční počet zemřelých se pohyboval mezi 104 441 a 111 173. Čísla ovlivňuje také věková struktura populace. Ta naše stále stárne, podíl obyvatel nad 65 let stoupl ze 14,4 na 18,8 procenta.

  Za posledních deset let klesla úmrtnost ve všech věkových kategoriíchZa posledních deset let klesla úmrtnost ve všech věkových kategoriích | profimedia.cz

 • 5.Delší život

  Nejčastější příčinou smrti jsou i nadále nemoci oběhové soustavy, tedy srdce a cév. Máme ale šanci se dožít vyššího věku, střední délka života u mužů vzrostla ze 73,4 na 76,2 let a u žen ze 79,7 na 82,1 let.

  Ucpání cév může způsobit třeba infarkt myokardu.Ucpání cév může způsobit třeba infarkt myokardu. | iStock.com

 • 6.Svobodní a mladé vdovy umírají dříve

  Nejvyšších hodnot dosahovala úmrtnost u svobodných mužů. Naopak ti ženatí dosahovali vždy nejnižší úrovně úmrtnosti. U žen to bylo stejné. „Ze statistik však kromě jiného vyplývá, že ovdovění v nižším věku může vést k horší úrovni úmrtnosti žen, než když ztratí manžela ve starším věku,“ popsal Roman Kurkin z ČSÚ.

  Nejvyšších hodnot dosahovala úmrtnost u svobodných mužů. Naopak ti ženatí dosahovali vždy nejnižší úrovně úmrtnosti.Nejvyšších hodnot dosahovala úmrtnost u svobodných mužů. Naopak ti ženatí dosahovali vždy nejnižší úrovně úmrtnosti. | archiv Blesku

 • 7.Zabíjí nás srdce i rakovina

  Nejčastější příčinou smrti jsou kardiovaskulární onemocnění. Sem patří infarkt, cévní onemocní mozku, kornatění tepen či selhání srdce. Jejich podíl ovšem mezi roky 2006 a 2016 klesl. U mužů z 45,2 % na 40,6 %, u žen z 55,6 % na 48,0 %.

  Na druhém místě je rakovina. Klesá však počet lidí, kteří zemřeli na rakovinu tlustého střeva. Jde o výsledek preventivních vyšetření, na které dostáváme po 50. roku věku pozvánku do schránky. Zatímco u mužů klesl i počet úmrtí na rakovinu průdušek a plic (ze 4065 na 3604), u žen toto číslo naopak stouplo (z 1451 na 1712).

  Nejčastější příčinou smrti jsou kardiovaskulární onemocněníNejčastější příčinou smrti jsou kardiovaskulární onemocnění | Shutterstock.com

 • 8.Ženy mají větší šance

  Stále platí, že ženy mají šanci se dožít vyššího věku než muži, rozdíl se ale snížil. Více umírají muži ve všech věkových kategoriích. Nejvíce je to patrné u věkové skupiny 20 až 24 let. Mladí Češi měli v roce 2016 3,3krát vyšší úmrtnost než jejich vrstevnice. Důvod? Kluci více riskují a je jedno, zda v autě či třeba na koupališti při skocích do vody. Naopak nejmenší rozdíly jsou u dětí a nejstarších věkových kategorií.

  Muži riskují víc než ženy, proto umírají dřívMuži riskují víc než ženy, proto umírají dřív | Profimedia.cz

   

 • 9.Chceme umřít doma, ale...

  Zatímco přání většiny z nás je zemřít ve své posteli, takové štěstí v roce 2016 mělo jen 20,9 procenta lidí. Nejčastěji se stále umírá ve zdravotnických lůžkových zařízeních. To jsou například nemocnice, patří sem ale i hospicy.

  Hospic Dobrého Pastýře.Hospic Dobrého Pastýře. | David Malík, archiv Blesku

PETR_50 ( 20. února 2018 13:38 )

Ještě že ten ÚNOR je nejkratší měsíc roku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud