Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Exekuci má „na krku“ téměř desetina Čechů nad 15 let, ukázala nová mapa

Autor: ČTK, ivm - 
13. února 2018
12:00

Téměř desetina Čechů nad 15 let se potýká s exekucí. Celkový počet je přes 863 tisíc lidí, s tím, že za poslední rok jich o třicet tisíc přibylo. Kolem 151 tisíc osob má přes deset exekucí. Situace se zhoršila ve 12 ze 14 krajů. Souhrn exekucí ukázala aktualizovaná mapa dlužníků, kterou v úterý představili na tiskové konferenci její autoři z Otevřené společnosti. Mapa nově zahrnuje i podrobnosti o věku dlužníků nebo četnosti exekucí. 

„Počet osob v exekuci narostl za rok o 3,4 procenta, přestože máme rekordně nízkou nezaměstnanost a rostou mzdy. Ani vyšší platy a to, že mají lidé zaměstnání, jim nepomůže se z dluhové pasti dostat. Neustále platí jen úroky a sankce,“ uvedl autor mapy Radek Hábl.

Polovina lidí přitom dluží méně než 10 tisíc korun. Podle Hábla většinu vymáhané sumy činí hlavně náklady. Průměrná jistina dosahuje 65 tisíc korun.

Experti volají po novele insolvenčního zákona

Tři a více exekucí má téměř půl milionu lidí. Celkem 151 tisíc osob nad 15 let má přes deset exekucí. Je to asi 10 tisíc lidí mezi 18 a 29 lety a asi 6000 seniorů nad 65 let. Podle Hábla je 90 procent exekucí nevymahatelných.

Podle organizací, které se problematice věnují, je nutná novela insolvenčního zákona. Slibují si od ní, že pomůže lidem z dluhové pasti. Odborníci doporučují zavést takzvanou místní příslušnost soudních exekutorů. Jeden exekutor by tak řešil všechny dlužníkovy dluhy.

Marné exekuce by se také daly zastavit. Srážky ze mzdy by neměly od práce a splácení odrazovat. Nyní totiž čím víc člověk vydělá, o to víc se mu strhne. Posílit by se mělo i dluhové poradenství.

moiaza ( 13. února 2018 13:08 )

Ten Havlokapitalismus dočista vymazal lidem mozky. Všechno chtějí a to hned.Každý se chce vyrovnat kamarádům, sousedům a pod. Nakupuji bezhlavě co se jen dá, aniž by na to měli. Moudří se zadlužuji v milionech a miliardách, neboť vědi, že to nikdy nezaplatí a stát je oddluží. Ti hloupi půjčují tisíce. Pak přijdou o barák a stanou se bezdomovci. Tak to chodí v Havlokapitalismu. Vygumované mozky.

petr11 ( 13. února 2018 12:13 )

....především stát je v dluzích

Zobrazit celou diskusi