Exekuci má „na krku“ téměř desetina Čechů nad 15 let, ukázala nová mapa

Autor: ČTK, ivm - 
13. února 2018
12:00

Téměř desetina Čechů nad 15 let se potýká s exekucí. Celkový počet je přes 863 tisíc lidí, s tím, že za poslední rok jich o třicet tisíc přibylo. Kolem 151 tisíc osob má přes deset exekucí. Situace se zhoršila ve 12 ze 14 krajů. Souhrn exekucí ukázala aktualizovaná mapa dlužníků, kterou v úterý představili na tiskové konferenci její autoři z Otevřené společnosti. Mapa nově zahrnuje i podrobnosti o věku dlužníků nebo četnosti exekucí. 

„Počet osob v exekuci narostl za rok o 3,4 procenta, přestože máme rekordně nízkou nezaměstnanost a rostou mzdy. Ani vyšší platy a to, že mají lidé zaměstnání, jim nepomůže se z dluhové pasti dostat. Neustále platí jen úroky a sankce,“ uvedl autor mapy Radek Hábl.

Polovina lidí přitom dluží méně než 10 tisíc korun. Podle Hábla většinu vymáhané sumy činí hlavně náklady. Průměrná jistina dosahuje 65 tisíc korun.

Experti volají po novele insolvenčního zákona

Tři a více exekucí má téměř půl milionu lidí. Celkem 151 tisíc osob nad 15 let má přes deset exekucí. Je to asi 10 tisíc lidí mezi 18 a 29 lety a asi 6000 seniorů nad 65 let. Podle Hábla je 90 procent exekucí nevymahatelných.

Podle organizací, které se problematice věnují, je nutná novela insolvenčního zákona. Slibují si od ní, že pomůže lidem z dluhové pasti. Odborníci doporučují zavést takzvanou místní příslušnost soudních exekutorů. Jeden exekutor by tak řešil všechny dlužníkovy dluhy.

Marné exekuce by se také daly zastavit. Srážky ze mzdy by neměly od práce a splácení odrazovat. Nyní totiž čím víc člověk vydělá, o to víc se mu strhne. Posílit by se mělo i dluhové poradenství.

Video Studio Blesk – exekuce - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

oxygene.p ( 13. února 2018 13:31 )

modelový příklad : půjčím si půl mega u dvou bank.. Dovybavím si byt , který přepíšu třeba na rodiče , nebo přítelkyni. Krásná rekonstrukce , super vybavení. Tak ted bych měl splácet půl mega. Ale ne , se.ru na to , radši vyhlásím osobní bankrot. Parkrat nezaplatím a než dojde k exekuci , zažádám o bankrot a jsem vysmátej. Z půl mega musím zaplatit jen nějakých 150 litrů.. A 350 litru mi dali zadarmo , chujové jedni. No a abych nestrádal malou výplatou , až mi dají ten bankrot , tak se nechám zaměstnat u nějaké bezpečnostní agentury. Přiznají Ti minimální plat a z toho Ti budou strhávat tak 3 - 4 litry , což za 5 let , těch 150 klacků zaplatí. Zbytek do mzdy agentura vyplatí načerno a protože se to nikde neeviduje , tak Ti dají i 100 - 120 na hodinu. Slušnej byznys. Mám takovýho vych.ca.nýho kolegu přímo v práci , který to tak udělal.

moiaza ( 13. února 2018 13:08 )

Ten Havlokapitalismus dočista vymazal lidem mozky. Všechno chtějí a to hned.Každý se chce vyrovnat kamarádům, sousedům a pod. Nakupuji bezhlavě co se jen dá, aniž by na to měli. Moudří se zadlužuji v milionech a miliardách, neboť vědi, že to nikdy nezaplatí a stát je oddluží. Ti hloupi půjčují tisíce. Pak přijdou o barák a stanou se bezdomovci. Tak to chodí v Havlokapitalismu. Vygumované mozky.

balika ( 13. února 2018 12:53 )

Kdyby neexistovala státem podporovaná lichva, tak je dlužníků polovina.

petr11 ( 13. února 2018 12:13 )

....především stát je v dluzích

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud