Děti s rakovinou špehují sousedé dalekohledem. Rodině se všichni vyhýbají, říká lékařka

Autor: ula - 
15. 2. 2018
06:11

V Česku ročně onemocní zhoubným nádorem až 350 dětí. Úspěšnost léčby je vysoká, přesto se onkologicky nemocní i jejich rodiny často potýkají s nepochopením okolí. Lidé se k nim chovají odměřeně, neví, jak s nimi komunikovat, často se jich bojí. Malých pacientů se straní i jejich vrstevníci. V čem je zásadní problém, řekla Blesk Zprávy lékařka Lucie Hrdličková.

„Lidé nechtějí přicházet do kontaktu s onkologicky nemocnými dětmi a jejich rodinami. Často nám rodiče vypráví, že přijedou s nemocným dítětem po delší době z nemocnice, dítě je plešaté, má roušku nebo berle, a sousedi na něj koukají z okna dalekohledem, případně přejdou na druhý chodník,“ řekla lékařka Lucie Hrdličková, lékařka z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.

Z čeho tento strach pramení?

Video Lucie Hrdličková: Lidé se nemocným dětem vyhýbají - Andrea Ulagová

Nemocné děti potřebují kamarády

Stovky bývalých i současných malých onkologických pacientů z celé České republiky se svými rodinami se v sobotu 17. února sjedou do Prahy, aby zde společně s tisíci dalšími lidmi prožili Den dětské onkologie. Cílem čtvrtého ročníku je přispět k odstranění mýtů a nepravd, které stále ve společnosti o zhoubném nádorovém onemocnění v dětském věku přetrvávají. Právě tady se může každý na vlastní oči přesvědčit, že onkologická onemocnění přežívá více než 80 procent dětí a že i v době léčby jsou tyto děti stále dětmi, které se smějí, hrají si, učí se a potřebují kamarády jako před tím, než onemocněly.

Jak komunikují nemocné i vyléčené děti se svými vrstevníky? Bojí se o své nemoci mluvit? Zjistíte v rozhovoru:

Video Lucie Hrdličková: Jak komunikují onkologicky nemocné děti s vrstevníky? - Andrea Ulagová

Jak jednat s onkologicky nemocnými dětmi?

„Kdyby bylo naše dítě nemocné, asi bychom nechtěli, aby ho někdo falešně konejšil a říkal, že to bude dobré, protože to nemusí být dobré, ale zase aby neříkal to je úplně strašné,“ vysvětluje lékařka.

Jak tedy komunikovat s onkologicky nemocnými dětmi? Jak je po léčbě zařadit zpět do kolektivu a společnosti?

Video Jak komunikovat s dětmi po onkologické léčbě - Andrea Ulagová

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa