Část katolíků se chce zbavit Duky: Vyzvali papeže, aby mu neprodloužil mandát. Vadí jim Zeman

Autor: ČTK, ivm - 
12. 2. 2018
16:04

Skupina českých katolíků napsala dopis papeži Františkovi, ve kterém ho vyzývají, aby neprodlužoval mandát současnému pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi. Ten v dubnu oslaví 75. narozeniny, což je věk, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu však může prodloužit mandát, což si ale někteří katolíci nepřejí. Papeži proto poslali dopis, ve kterém kritizují Dukovo vedení církve a přejí si, aby jmenoval někoho nového. 

Znění dopisu bude zveřejněno ve středu, kdy se od 10:00 uskuteční shromáždění před Arcibiskupským palácem v Praze. Uspořádá ho skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky, nemají tedy podíl na církevní moci. Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali Popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí.

„Dopis v tuto chvíli, aniž by byl veřejný, podepsalo 100 laiků a byl poštou odeslán do Vatikánu. Máme také podporu některých kněží,“ uvedl jeden ze signatářů dopisu Jan Bierhanzl.

Katolíci Duku kritizují za příliš vřelé vztahy se Zemanem

Ve věku 75 let musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež však demisi přijmout nemusí, stalo se tak třeba v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Kardinál Dominik Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za některé své názory či za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Dlouhodobě dobré vztahy má s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Duka zastává protiimigrační postoje, neakceptuje homosexuály

V roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku 28. října udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Některým věřícím vadila mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem. Označovali Dukovo vystoupení za politické gesto či kalkul. Pražské arcibiskupství takovou kritiku odmítlo.

Kardinála kritizují i gay a lesbické komunity, podle nich jejich příslušníky Duka považuje za hrozbu katolické církvi, veřejně to však nikdy neprohlásil. Jiní kritizují jeho slova o tom, že uprchlíci by měli najít odvahu vrátit se do zemí svého původu.

Video Dominik Duka o Nicholasu Wintonovi - Hana Höschlová, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
kubjin1 ( 14. února 2018 21:25 )

A tak dopadá každý, kdo má jiný názor na cokoli. Soudci - agresivní neostalinští liberálové (u nás se těm šmejdům říká Kavárna, sluníčka, atd.)

salto ( 13. února 2018 07:36 )

Taky si myslím, že jestliže je proti bukvicím a migrošům, tak na něm něco dobrého bude

kristinn ( 13. února 2018 00:02 )

dúfam, že pápež bude mať toľko rozumu a nepristúpi na udavačské reči. Komu zas vadí Duka? Je to rozumný, rozhľadený muž, žijúci v realite tohto sveta, nie v nejakých fantazmagóriách. Žeby pomsta za to, že ho Zeman vyznamenal, prípadne si s ním rozumie? Tak je viac, ako jasné - z kavárny vychádza štipľavý, dusiaci dym...

avina ( 12. února 2018 22:13 )

Souhlasím. Buzerant Halík, buzík Putna . Duka je na svém místě, nenahrADITELNÝ.

avina ( 12. února 2018 22:11 )

Samolibý Halík se předvedl, osamocený jedinec . Herman se vzdal kněžství a více se věnuje milence po umělci.....udělal dobře, než ty jeho cesty k fašistům. Bělobrádek se zapojil , fašista jeden.Vypadli z vlády, Zeman znovu vyhrál volby a tak je nepříčetný...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa