Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Epidemie vypukla i v dalších krajích. Nemocných chřipkou v Česku přibylo

Autor: ČTK - 
9. února 2018
13:51

Nemocných chřipkou v České republice za týden přibylo asi o desetinu. Lékaři hlásí přibližně 1890 případů na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Hlavní hygienička vyhlásila začátek chřipkové epidemie minulý pátek, kdy počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest překročil 1700 případů na 100 000 obyvatel.

Loni už byla na začátku února chřipková epidemie na ústupu, obvykle trvá kolem šesti týdnů. Údaje o počtu nemocných hlásí lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Řada lidí totiž do ordinací nedorazí, nemoc přechází nebo si vezme v práci dovolenou.

Podle informací z minulého pátku zemřelo na komplikace způsobené chřipkou sedm lidí, asi 60 jich skončilo s vážnými příznaky v nemocnicích. Chřipka je obzvlášť nebezpečná pro chronické pacienty nebo seniory. Řada nemocnic nebo domovů důchodců proto zakázala návštěvy.

Loni na chřipku zemřelo přes 100 lidí

Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou mýdlem, například po cestování hromadnou dopravou.

Lidé často tyto obtíže léčí léky s paracetamolem. Odborníci varují před rizikem předávkování, které hrozí zejména při kombinaci několika léků se stejnou účinnou látkou nebo nedodržení nejméně čtyřhodinového intervalu mezi dávkami. Maximální denní dávka u dospělého je čtyři gramy. Předávkování se projeví nevolností či bolestí břicha, později pod žebry na pravé straně. Vážné případy mohou končit i selháním jater nebo ledvin.

Loni přišla epidemie chřipky dříve, nejvíce nemocných bylo od začátku roku do poloviny února. V souvislosti s chřipkou skončilo více než 300 lidí v nemocnici a 108 jich zemřelo. V naprosté většině šlo o pacienty, kteří měli chronické onemocnění, nejčastěji kardiovaskulárního aparátu. Mezi nimi bylo nejvíc starších 60 let.

Video Počasí s Dagmar Honsovou – Jaké počasí nahrává chřipkové epidemii? - Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Za hranici epidemie se považuje zhruba 1500 nemocných ze 100 tisíc lidí, záleží však na dynamice růstu nemocnosti.

Epidemie propukla i v Královéhradeckém kraji

Také v Královéhradeckém kraji již vypukla epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. Počet nemocných se tento týden v kraji zvýšil o čtvrtinu na 1772 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. V předchozím týdnu to bylo 1414 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„Situaci nyní hodnotíme jako plošnou epidemii akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu,“ uvedli hygienici z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Nejvyšší nemocnost hygienici zaznamenali opět na Jičínsku, naopak nejméně nemocných bylo nahlášeno nadále z Rychnovska. Nemocnost v kraji trvale stoupá od začátku roku. Proti prvnímu lednovému týdnu je nyní nemocných dvakrát více. Řada nemocnic v hradeckém kraji již v minulých dnech kvůli chřipkové epidemii vyhlásila zákaz návštěv. Do odvolání návštěvy zakázaly Fakultní nemocnice v Hradci Králové a krajské nemocnice v Trutnově, Jičíně a v Novém Bydžově. Ostatní nemocnice zatím k vyhlášení zákazu návštěv nepřistoupily.

Zlínský kraj: Převažuje chřipka B

Přibývá nemocných i v dalších krajích, které zatím plošné epidemie nevyhlásily. Ve Zlínském kraji stoná 1929 ze 100 tisíc obyvatel, z toho chřipkou je postiženo 263 nemocných na 100 tisíc obyvatel. I tento kraj je tak ve fázi plošné epidemie, řekla dnes ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

I zde nadále trvá doporučení hygieniků ohledně omezení návštěv v lůžkových zařízeních, tedy nemocnicích či domovech seniorů. Čtyři krajské nemocnice i nemocnice ve Valašském Meziříčí, která patří do sítě Agel, již dříve návštěvy zakázaly. Nemocných s respiračními chorobami v kraji proti minulému týdnu přibylo o více než 14 procent, s chřipkou je o 58 procent více nemocných. „V laboratorních nálezech od nemocných stále převažuje chřipka B varianta Yamagata,“ uvedla ředitelka.

„V dalších týdnech předpokládáme další vzestup nemocnosti, který může být přechodně přerušen v období probíhajících jarních prázdnin, tedy od 19. do 25. února,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková.

Hygienici v kraji zatím evidují dva závažné průběhy onemocnění chřipkou. „Jeden muž byl propuštěn do domácího ošetření, druhý muž je v současné době ještě hospitalizován, je již mimo ohrožení života,“ řekla Sedláčková. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa