Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Nemocných chřipkou v Česku přibývá. Čtyři pacienti už zemřeli

Autor: ČTK, var - 
17. ledna 2018
15:44

Nemocných chřipkou od minulého týdne přibylo o 12 procent. Je jich asi 1110 na 100 tisíc obyvatel. Zatím nejde o epidemii jako v sousedním Rakousku a Německu, ale o návrat na úroveň nemocnosti před Vánoci. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu za minulý týden.

Nejvíce nemocných je v Libereckém kraji, hlásí jich asi 1500 na 100 tisíc obyvatel. Do 12. ledna bylo nahlášeno 16 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, šlo o devět žen a sedm mužů. Čtyři pacienti starší 60 let zemřeli.

Epidemii chřipky už vyhlásili v deseti evropských zemích včetně sousedního Rakouska a Německa. Převažuje tam většinou typ chřipky B. „Lze předpokládat, že chřipka B může mít mírnější průběh, proto zatím převažuje u ambulantně ošetřených pacientů, zatímco u hospitalizovaných poměrně typicky převažuje chřipka A, subtyp H3N2. Nicméně může to být náhodný fenomén a na definitivní zhodnocení je ještě příliš brzy,“ uvedl SZÚ.

Na očkování je už pozdě

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.

Existuje i očkování, na které je už ale letos pozdě. Podle odborníků nestihne vakcína do nástupu epidemie vybudovat potřebné protilátky. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací.

Očkováno je asi pět až sedm procent Čechů, u seniorů 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

agfor ( 17. ledna 2018 16:57 )

Asi zase dovezli velké množství očkovacího séra, tak musí strašit lidi, kteří na očkování ser (padon) kašlou.

Zobrazit celou diskusi