Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Zákeřná nemoc se tváří jako běžná bolest zad: Páteř ale po čase ztuhne na kámen

Milan (22) chtěl být slavný sportovec, plány překazila závažná choroba.  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
7. ledna 2018
07:30

Milan (22) chtěl být vrcholovým sportovcem. Když mu bylo pouhých 19 let, sen o olympiádě zmařila překvapující diagnóza: Bechtěrevova choroba. Navíc to nebyl jediný zdravotní problém, kterým mladý muž trpěl. Bechtěrevovou chorobou trpí hlavně starší lidé, v poslední době se ale zvyšuje počet pacientů, kterým nebylo ani 30 let. Trpíval jí i známý spisovatel Karel Čapek.

Milana nejdříve při tréninku začalo píchat v kyčlích. Mávnul nad tím rukou, přičítal to únavě.

 „Jednou jsem se ale probudil a nemohl jsem se postavit na nohy. Měl jsem strašné bolesti, jako by mi někdo vrazil do kyčlí nůž a hýbal s ním. Neudržel jsem se na nohou, aniž bych se o něco opíral,“ vzpomíná Milan na chvíli, kdy začal jeho lékařský maraton, který trvá dodnes.

Lékaři nejprve zjistili, že má mladík špatně narostlé kyčle, kdy mu kloubní hlavice nezapadá do kloubní jamky. Rok nato lékaři Milanovi navíc oznámili, že má Bechtěrevovu chorobu.

Se sportem byl konec. „Mám dvě nemoci, které si příliš ‚nerozumí‘,“ říká Milan a vysvětluje: „Kyčle nesmím moc namáhat, naopak u Bechtěrevovy choroby je třeba rozhýbávat páteř, aby neztuhla.“

Nemoc napadající i srdce

Podle odhadů trpí Bechtěrevovou chorobou v Česku 2 až 3 % obyvatel, počet léčených je okolo 1 %. Nemoc postihuje častěji muže než ženy.

„Bechtěrevova choroba je bolestivé progresivní revmatické onemocnění, které negativně působí hlavně na páteř, ale může napadat i další klouby, šlachy a vazy. Může postihnout i další orgány, např. oči, plíce, střeva, kůži, dokonce i srdce,“ řekl pro Blesk Zprávy Jindřich Fanta, předseda Klubu bechtěreviků ČR.

Ztuhlá páteř i citlivost na světlo

Mezi hlavní příznaky nemoci patří chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře, často se bolest objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví, odkud vystřeluje do hýždí či zadní strany stehna.

„Páteř se postupně stává stále méně ohebná, pacient se později nemůže vůbec předklonit. Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů,“ vysvětluje Fanta.

Právě z toho má strach i Milan. Představa, že by skončil na vozíku, či se nemohl hýbat, ho děsí, a proto jezdí na kole nebo plave.

Bechtěrevova choroba má ale celou řadu dalších příznaků. „Může se objevit i bolest hrudníku, zvláště při hlubokém dýchání. Dalším rysem Bechtěrevovy nemoci je chronická těžká únava,“ doplňuje předseda Klubu bechtěreviků.

Zhruba 40 % případů Bechtěrevovy nemoci je spojeno se zánětem oční duhovky. Zánět se projevuje zarudnutím, bolestí oka a zvýšenou citlivostí na světlo.

„V mladém věku může nemoc začínat otoky velkých kloubů na končetinách, především kolen. Postižení páteře přichází až později,“ říká Fanta.

Neléčitelná nemoc

Bechtěrevova choroba se nedá léčit, pouze se dá zastavit průběh. Rozhodující je pravidelné cvičení – protahování, později je nutná i pomoc fyzioterapeuta a k tomu je třeba užívat antirevmaticko-protizánětlivé lékyV posledních letech se často používá i biologická léčba. „Ta se hodně vyvíjí, nasazuje se u stále většího množství pacientů, ale stále nelze říci, že je dostupná pro všechny, kterým by mohla pomoci,“ říká Jindřich Fanta.

Průběh se nedá předpovědět

Vzhledem k tomu, že většině pacientů je nemoc diagnostikována až po 30. roku věku i déle, lze říci, že převažují starší lidé. „V posledních letech se diagnostika zlepšuje a tak přibyli mladí pacienti,“ uvedl Fanta.

Podle Klubu bechtěreviků pacientů pod 20 let příliš není, ale nemoc se může objevit i u dorůstající mládeže.

Průběh nemoci nikdo nedokáže předpovědět, protože každý pacient je jiný. „Někteří dokážou úspěšně bojovat s onemocněním po celý život a nedostanou se ani do té poslední fáze, kdy páteř zcela ztuhne,“ říká Jindřich Fanta, který sám nemocí trpí.

Milanovi je nyní 22. Na podzim roku 2017 mu byla schválena biologická léčba a mladý muž nyní čeká na výsledky. Jeho nemoc ale přinesla i něco dobrého. Milan díky ní začal pomáhat lidem pomocí vlastního nadačního fondu.

Podívejte se na Milanovu zpověď:

Video Milan (22) chtěl být slavný sportovec, plány překazila závažná choroba. - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Přečtěte si o tom, komu může pomoct chiropraktik ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud