Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Věznice pět let po Klausově amnestii „praskají ve švech“. Kriminalita narostla

Autor: ČTK, zzu - 
29. prosince 2017
10:45

V dlouhodobě přeplněných českých věznicích je aktuálně přes 22 tisíc odsouzených a vazebně stíhaných. Ubytovací kapacity jsou v průměru zaplněny na 106 procent. Rozsáhlá amnestie, kterou před pěti lety vyhlásil prezident Václav Klaus, tuto situaci zlepšila jen dočasně. Na svobodu se tehdy dostalo 28,5 procenta vězňů, část z nich však pokračovala v trestné činnosti a za mříže se brzo vrátila. Kriminalita po amnestii vzrostla o sedm procent.

„Opět jsme přeplněni. Z počátku roku stavy hodně rostly,“ uvedl na prosincovém bilančním setkání s novináři šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Zatímco počátkem roku 2016 bylo ve věznicích 20 866 vězňů, letos v lednu jejich počet vzrostl na 22 481. Do srpna jich bylo v průměru 22 711, teprve v létě se jejich počet mírně snížil a začal stagnovat. Dohnal si nynější zastavení nárůstu vysvětluje poklesem kriminality, experti ale stagnaci očekávali mnohem dříve.

Monitorovací náramky už příští rok

Kvůli rostoucímu počtu vězňů vláda opakovaně schválila zvýšení počtu příslušníků Vězeňské služby. Příští rok jich tabulkově bude 7624. Sbor má však problémy přilákat do služby nové dozorce především v Praze, ale i v jiných velkých městech.

Zlepšení si slibuje od náborových příspěvků, které bude moci vyplácet od ledna. V pražských věznicích bude příspěvek maximální, tedy 150 tisíc korun. V dalších zařízeních bude příspěvek adekvátně menší a v těch, které jsou na tom se stavem dozorců dobře, žádný. „Pro mladé lidi, na které cílíme, je to částka poměrně vysoká. Dostanou ji až po zkušební době,“ uvedl Dohnal.

Šéf sboru věří, že věznicím i dozorcům částečně uleví elektronické monitorovací náramky, které začnou v praxi fungovat na jaře 2018 a které by mohly přesvědčit soudce k častějšímu ukládání trestu domácího vězení.

Věznice, kterých je v Česku 35, se s nedostatkem místa potýkají řadu let. K 1. lednu 2013, kdy Klaus krátce před koncem prezidentského mandátu oznámil své kontroverzní rozhodnutí, bylo zavřených 22 638 lidí a propuštění se dotklo 6471 z nich. Vězeňská služba poté dočasně zakonzervovala tři pobočky věznic, jako nadbytečnou zrušila věznici v Drahonicích. Všechny objekty postupně začala opět využívat s výjimkou Vyšních Lhot, kde je detenční zařízení pro cizince.

Klaus schytal kritiku za „velké ryby“

Bezpečnostní sbor nyní rozšiřuje prostory v ostatních fungujících areálech a do čtyř let chce vybudovat novou mužskou věznici na bývalém vojenském letišti Všechov u Tábora. Dohnal má představu, že v budoucnu by vězni měli sdílet cely pouze po dvou a při umisťování by se měly zohledňovat jejich osobnostní charakteristiky, aby na celách nedocházelo k šikaně.

Klausova amnestie se před pěti lety celkově dotkla více než 111 tisíc odsouzených a obviněných, většinou se týkala podmíněných trestů. Nepodmíněné tresty vězení Klaus prominul celkem zhruba 20 tisícům lidí, většina z nich ani nestihla nastoupit do věznic.

Zastaveno bylo i trestní stíhání 265 obviněných, přičemž kritizovaná abolice se dotkla některých hospodářských kauz a „velkých ryb“, které v nich figurovaly. Do dvou let po vyhlášení amnestie začala policie znovu stíhat přes polovinu osvobozených vězňů, a to převážně za majetkové trestné činy.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Eduard Solnař ( 1. ledna 2023 07:03 )

Český antiJánošík který chudým a důchodcům vzal sobě a bohatým dal a mega zloděje ochránil amestií.Kandidát na Hrad Mírov návrat nežádoucí.

havran2 ( 29. prosince 2017 14:30 )

Teď budou prezidentské volby,tak se věznice opět vyprázdní ! ! !

moiaza ( 29. prosince 2017 12:07 )

Stále nemůžu pochpit, proč mezi těmi vězni není on sám - tunelděda.

dyskrymynaclja ( 29. prosince 2017 11:39 )

A kikina ,který měl dostat za to doživotí si užívá odkloněné miliardy

lahny ( 29. prosince 2017 11:35 )

Dnes je ještě větší kriminalita než za komunistů.Za komunistů jsme měli necelých 23 tisíc odsouzených, ALE I SE SLOVENSKEM.Mezi nimi možná byli i politicky odsouzení (Havel a jemu podobní), dnes máme svobodu a je odsouzených ještě více lidí než za komunistů A TO BEZ SLOVENSKA A POLITICKÝCH VĚZŇŮ.

Zobrazit celou diskusi