Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Bitcoin v roce 2018: Čekají Čechy pohádkové výdělky, nebo krach a prázdné peněženky?

 • Autor: Matěj Hynek,ČTK - 
  1. 1. 2018
  06:50

  Bitcoin v roce 2017 raketově rostl, kdy od ledna poskočila jeho cena bezmála šestnáctkrát. To přilákalo pozornost i běžných lidí a s trochou nadsázky lze říct, že se na kryptoměnách dnes snaží vydělat každý druhý. V příštím roce tak bitcoin bude muset podle odborníků čelit výzvám, které mnohdy jdou proti myšlenkám, které stály za jeho vznikem.

 • 1.Počet investorů do bitcoinu se bude dál zvyšovat

  Nic nenapovídá tomu, že by se bitcoinu mělo přestat dařit. „Uvidíme příliv obrovského množství nových uživatelů, protože bitcoin se zřejmě s nedávným růstem ceny dostal do povědomí široké veřejnosti,“ předpovídá Jan Hubík z Paralelní Polis. K tomu dochází už v současnosti, podle experta ale proud nových uživatelů nepoleví ani v novém roce. o bitcoin žene v dalším vývoji a zároveň přitahuje zájem velkých hráčů.

  Jedním z prvních výsledků tohoto zájmu je, že největší burza s termínovými kontrakty CME Group spustila před Vánoci možnost obchodovat takto i s bitcoinem. K tomuto rozhodnutí ji podle jejího prohlášení vedl zájem investorů, kteří reagovali na rychlý růst ceny kryptoměn.

 • 2.Růst ceny je přirozený, může za to rozšiřování bitcoinu

  Bitcoin během letošního roku zvýšil svou hodnotu šestnáctkrát. Bitcoin během letošního roku zvýšil svou hodnotu šestnáctkrát. | Reuters

  Bitcoin během roku 2017 zvýšil svou hodnotu z necelého tisíce dolarů (asi 22 tisíc kč) za bitcoin až k hranici 16 tisíc dolarů (352 tisíc kč) na začátku posledního prosincového týdne. A zatím se zdá, že i nadále poroste. „Nerad bych spekuloval o ceně, ale její dlouhodobý exponenciální růst je pravděpodobně jen přirozeným projevem exponenciálního šíření této technologie skrz společnost,“ dodává k tomu Hubík.

  Šíření bitcoinu přitom vede i k jeho vylepšování. „Bitcoin v roce 2017 prošel první ze série vylepšení vedoucí k větší transakční kapacitě,“ vysvětluje Hubík. Kryptoměnu totiž v současnosti trápí především velké transakční poplatky. Ty jsou přitom způsobeny právě velkým nárůstem uživatelů. „Očekávám tedy vyšší tlak na spuštění dalších vylepšení,“ pokračuje Hubík.

 • 3.Analytici před bitcoinem varují, vadí jim nestabilní kurzy

  Finanční analytici před investicemi do bitcoinu varují, je podle nich stejně pravděpodobné, že dosáhne hranice 100 tisíc dolarů, jako, že spadne pod tisíc dolarů. Finanční analytici před investicemi do bitcoinu varují, je podle nich stejně pravděpodobné, že dosáhne hranice 100 tisíc dolarů, jako, že spadne pod tisíc dolarů. | Profimedia

  Kolísavost ceny bitcoinu je velkým varováním pro tradiční analytiky. „Cena bitcoinu nemá jiné limity než fantazii a šílenství. Na rozdíl od tradičních tříd aktiv, jako jsou měny, dluhopisy a akcie, není nic, podle čeho by šla odhadovat jeho přiměřená cena,“ řekl na začátku prosince například ekonom společnosti Deloitte David Marek.

  Podobně kryptoměnu hodnotí i další čeští analytici. Najdou se ale i takoví, kteří v bitcoinu vidí i potenciál k dalšímu růstu. Například Radim Dohnal z investičního portálu Capitalinked má za to, že cena kryptoměny může během příštího roku překonat i hranici 100 tisíc dolarů (asi 2,2 milionu kč). Stejně tak však podle něj může bitcoin znovu spadnout pod hranici 1000 dolarů.

  Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda pak soudí, že pokud by se bitcoin rozšířil podobně jako například sociální síť Facebook, tedy měl by přes dvě miliardy uživatelů, mohl by dosáhnout až na hodnotu 40 milionů korun.

 • 4.Nejdivočejší období má bitcoin za sebou

  Bitcoin přitom v minulosti rostl ještě mnohem více než v roce 2017. Zároveň však zažil i výrazné pády. K hranici 1000 dolarů se poprvé přiblížil již během roku 2013, kdy zároveň rostl nejrychleji, během dvanácti měsíců se jeho hodnota zvýšila 56krát. V následujícím roce ale jeho cena spadla na polovinu a přes tisícovou hranici se tak vyšvihla až na začátku letošního roku.

  „Na jedné straně banky a regulované burzy začnou naplno vstupovat na trh s kryptoměnami a na druhé straně státy budou chtít odvětví silně regulovat,“ pokračuje v úvahách o tom, jak se bude bitcoinu a jeho alternativám dařit v příštím roce. Upozornil tak na to, že měna, nad kterou nemají kontrolu, leží v žaludku především centrálním bankéřům.

 • 5.Centrální banky se kryptoměn děsí

  Po regulaci Bitcoinu čím dál častěji volají i zástupci centrálních bank, některé země už obchodování s ním zakázaly. Po regulaci Bitcoinu čím dál častěji volají i zástupci centrálních bank, některé země už obchodování s ním zakázaly. | Reuters

  Zástupci centrálních bank se, často dohromady s celými státy, snaží najít způsob, jak bitcoin regulovat. První v tomto ohledu byla Čína, která zavřela všechny bitcoinové burzy na svém území a zásah zdůvodnila snahou chránit investory před nestabilitou kryptoměny. O podobném kroku uvažuje i Jižní Korea, která již nyní zakazuje obchodovat s kryptoměnami svým finančním institucím. V Evropě pak po regulaci volá člen bankovní rady Centrální evropské banky Ewald Nowotny.

  Podle Nowotného kryptoměnám chybí stabilita a bitcoin dlouhodobě označuje za investiční bublinu. „Měli byste se držet stranou (od bitcoinu). Je to smrtící,“ podpořil Nowotného slova před Vánoci i předseda Dánské centrální banky Lars Rhode v rozhovoru s dánskou státní rozhlasovou a televizní společností DR. Ten podobně jako Nowotny upozornil na to, že bitcoinový trh není regulován.

  Slova bankéřů potvrdil i Pavel Urbaczka z Blockchain Legal. Dodal, že vlády dnes například uvažují o povinnosti deklarovat vlastnictví kryptoměn. „Vymahatelnost případných zákazů však může být nereálná a dlouhodobě neudržitelná,“ dodal k tomu.

 • 6.Regulace byly důvodem, proč bitcoin vznikl

  Regulace, o kterých uvažují evropští bankéři a které jiní již zavádějí, přitom jde proti myšlenkám, které za vznikem kryptoměn stály. „Šlo o vytvoření alternativního finančního systému, který nebude trpět nedostatky plynoucími z centralizace moci a zároveň bude i odolný vůči státům,“ popisuje Hubík, co vedlo tvůrce bitcoinu, známých pouze pod přezdívkou Satoshi Nakamtoto, k jeho vytvoření.

  Filozofie bitcoinu totiž souvisí s hnutím cypherpunks, které se snaží dosáhnout co nejvyšší ochrany soukromí a individuální svobody skrz krypto-technologie. „Bitcoin umožňuje provádění finančních transakcí bez narušení soukromí,“ vysvětluje Hubík.

 • 7.Bitcoin je vysněným platidlem kryptoanarchistů

  Tuto myšlenku pak dále rozvíjí kryptoanarchisté. „Ti jdou o krok dále a propagují mírové odstranění nebo alespoň obcházení centrálních autorit vynucovaných násilím - mezi ně patří státní moc,“ vysvětluje Hubík. Za násilné vynucování přitom kryptoanarchysté považují jakoukoli formu represe.

  Bitcoin pak podle kryptoanarchystů bere státu jeden z jeho tradičně nejmocnějších nástrojů. Totiž možnost řídit monetární politiku. „Díky tomu nikdo nemůže cenzurovat transakce, zabavovat majetek nebo ovlivňovat množství existujících peněz,“ dodává Hubík. „Bitcoin umožňuje neomezený pohyb a uchování kapitálu, šifrování umožňuje neomezený pohyb a uchování informací,“ vysvětluje další politické myšlenky, které byly původně s existencí kryptoměn spojené.

 • 8.Praha je baštou kryptoanarchistických myšlenek

  Díky tomu, že jde o decentralizovanou měnu, na kterou nemají vliv státní instituce, oblíbili si bitcoin především kryptoanarchisté, kteří touží po minimálním vlivu státu. Díky tomu, že jde o decentralizovanou měnu, na kterou nemají vliv státní instituce, oblíbili si bitcoin především kryptoanarchisté, kteří touží po minimálním vlivu státu. | profimedia

  Praha přitom platí za evropské centrum kryptoměn a komunity kolem nich. Sídlí zde totiž společnosti jako SatoshiLabs, která vyrábí hardwarové bitcoin peněženky, nebo General Bytes, která pro změnu produkuje bitcoinové automaty. Zároveň mnoho Čechů rovněž propadá investiční horečce. „Je tady ale daleko více lidí, kteří se zabývají ideovým rozměrem bitcoinu jako nezávislé měny,“ vysvětloval Radim Kozub ze společnosti Blockchain Legal už na podzim.

  Česká metropole je takto vnímána i díky projektům jako Paralelní Polis, která pravidelně pořádá i hackerský kongres, kde se i letos řešil etický přínos bitcoinu. Podle etického hackera Pavola Luptáka totiž společnost pomalu spěje k finanční diktatuře. „Skutečná svoboda začíná až když anonymizujeme naše finanční transakce,“ prohlásil na začátku letošního ročníku hackerského kongresu.

 • 9.Vznikne jen 21 milionů bitcoinů, i proto neustále zvyšují svou hodnotu

  Regulace státní měny v čele s inflační politikou byla jedním z důvodů, proč kryptoměny původně vznikly. Regulace státní měny v čele s inflační politikou byla jedním z důvodů, proč kryptoměny původně vznikly. | ČTK

  Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa ke klasickým měnám. Jeho podstatou je decentralizace a nezávislost na státech i jiných autoritách. Jednotlivé „mince“ pak vznikají takzvanou těžbou. „To je výpočetní operace, kterou provádí těžaři. To jsou lidé provozující počítače, na kterých běží speciální program. Ten počítá poměrně složitou výpočetní úlohu. Ten, kdo dojde k určitému výsledku jako první, vytěží takzvaný blok a tím vznikají nové bitcoiny,“ popsal vznik měny Kozub.

  Bitcoinů ale bude možné vytěžit jenom předem dané množství. Celkem jich bude 21 milionů. I díky tomu by měl podle jeho zastánců dlouhodobě zvyšovat svou hodnotu. „Bitcoiny se tedy v tomto ohledu chovají podobně jako zlato - je jich omezené množství. A jediný způsob, jak se k bitcoinu dostat je férová dobrovolná směna, ne loupež,“ dodává Hubík.

 • 10.I k bitcoinu existují alternativy

  Bitcoin je největší, ne však jedinou kryptoměnou. V jeho stínu existují i další, jako například Ethereum nebu Litecoin, které stejně jako bitcoin překonávají své rekordy, které jsou ale řádově menší. Zajímavé jsou podle Hubíka ale i díky tomu, že často přinášejí inovativní technologická řešení.

  Ten kromě dvou výše zmíněných jmenoval například Monero. „To je skutečně anonymní kryptoměna. Chová se jako digitální hotovost. Na rozdíl od jiných se nejedná o vylepšenou kopii bitcoinu,“ popsal Hubík jednu z možných alternativ. Zároveň ale upozornil na to, že myšlenka kryptoměny se objevila ještě před bitcoinem.

  Jde o projekt MaidSafe. Ten si klade za cíl nejen decentralizaci finančních prostředků, ale celého webu. Zatím ale není hotový a měna MaidSafeCoin jeho autorům slouží pouze pro financování vývoje projektu. Po jeho dokončení bude výměna jedna ku jedné za SafeCoin - interní měnu MaidSafe sítě,“ vysvětlil Hubík.

  Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>

mim33 ( 1. ledna 2018 11:05 )

Letadlo jde na přistání.

Zobrazit celou diskusi
Další videa