Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Zmínil „brutální“ únik informací. Exdetektiv Komárek dostal podmínku

Autor: ČTK, Mii - 
21. prosince 2017
16:35

Okresní soud pro Prahu-západ ve čtvrtek uložil bývalému detektivu Jiřímu Komárkovi roční podmínku s odkladem na dva roky. Učinil tak za výrok o „brutálním“ úniku informací, z kterého Komárek loni v červnu nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Bývalý detektiv se hájil tím, že jednal ve veřejném zájmu. Podmíněný trest navrhoval i žalobce Pavel Prygl, Komárkův obhájce naopak žádal zproštění.

Pokud měl Komárek nějaké podezření, nevyčerpal podle soudkyně Jitky Drábkové všechny zákonné prostředky, které se mu nabízely. Mohl se například obrátit na Vrchní státní zastupitelství, řekla soudkyně. „Zvolil velmi nešťastný způsob,“ dodala. Informaci o prověřování Tuhého se podle ní dozvěděl v rámci výkonu svého povolání a podle zákona ji proto zveřejnit neměl.

V případu, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a sms naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Tuhý žádá náhradu 50 tisíc

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který se ve čtvrtek jako svědek Komárka zastal. Oba odchod vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová.

Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50 000 korun. Soudu ho s nárokem odkázal na civilní řízení. „Pan poškozený nějakým způsobem poškozen býti mohl, na druhou stranu nemám podklady pro to, jakým způsobem vyčíslit nemajetkovou újmu,“ dodala Drábková.

Video Dohra „války policajtů“? Komárek ponese následky, říká Tuhý - Marcel Mihalik

salto ( 22. prosince 2017 08:12 )

Taky se mi zdá, že tam nebylo všechno košer a že paragrafy byly ohnuty tím potřebným směrem

marmat ( 22. prosince 2017 00:03 )

A REJPAL musí za svou drzost platit ! Pan křišťálový ředitel byl velmi zajímavě "POPSÁN" panem Soukupem ve středu 13, a 20.12-2017 Co bude s panem SOUKUPEM ???

marmat ( 21. prosince 2017 23:58 )

NEHEZKÉ slovíčko brutální ...Brutální je NIKITA, ale nikoliv policejní řiditel...to je obyčejný poslíček interesantních zpráv k lidem, kteří je "nutně "potřebují

starypes ( 21. prosince 2017 17:12 )

Komárku, už jsi pochopil, že proti větru nelze chcát? A když budeš, jen si pomočíš nohavice. Být tebou, zaplatím panu generálovi 50.000,-kč, co kdyby chudát zemřel hlady. Kde by PČR našlo druhého takového schopného (všeho).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud