Zemřel odbojář František Zahrádka (†87). Za totality převáděl lidi přes hranice

František Zahrádka
Autor: ČTK, bru - 
17. 12. 2017
13:45

Zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka. Bylo mu 87 let. Za totality převedl 11 lidí přes hranice. Byl nositelem státního Řádu Tomáše Garrigua Masaryka a obdržel také Cenu Paměti národa. O Zahrádkově pátečním úmrtí dnes informovala na svém facebooku organizace Junák – český skaut. Zahrádka se stal v mládí skautem a prostřednictvím Junáka se později zapojil do odboje.

„Čest Tvé památce, bratře Františku, nezapomínáme,“ sdělili skauti na sociální síti. „S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí Františka Zahrádky, skauta a člena protikomunistického odboje,“ uvedlo na twitteru ministerstvo kultury.

Unikl trestu smrti

Zahrádka převedl první skupinu lidí za hranice již krátce po převzetí moci v Československu komunisty, v lednu 1949. Tehdy mu bylo 18 let. Během čtyř ilegálních přechodů převedl do zahraničí 11 lidí. V září roku 1949 byl ale zatčen. Prokurátor pro něho jako pro hlavní postavu odbojové skupiny požadoval trest smrti, vzhledem k nízkému věku pak Zahrádka dostal 20 let vězení. Část trestu si odpracoval v uranových dolech, na svobodu se dostal v roce 1962.

Po konci komunistické totality se Zahrádka mimo jiné podílel na vybudování Muzea 3. odboje v Příbrami a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami.

openha ( 17. prosince 2017 14:32 )

NO PROSÍM,DNES PŘEVADĚČI MIGRANTŮ NA ZÁPAD, CHYCENÍ PŘI ČINU JDOU TAKÉ DO VĚZENÍ,MOŽNÁ AŽ V EVROPĚ ZVÍTĚZÍ ISLÁM BUDOU Z NICH HRDINOVÉ JAK SE ZAHRÁDKY, KDO VÍ....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa