„Oni je do plynu. My je do školy.“ Prvňáčků z Teplic se zastal i Hřebejk

Autor: Zuzana Zelenková - 
29. listopadu 2017
19:00

Speciální projekt na podporu dětí z teplické školy slaví úspěch. Sbírka „Oni je do plynu. My je do školy“ shromáždila za dva týdny už přes 360 tisíc korun a podpořil ji i režisér Jan Hřebejk. Podle otce myšlenky exposlance Ivana Gabala mají lidé nenávisti a rasismu už dost.

Nápad na sbírku pro ústeckou školu dotčenou nenávistnými komentáři z internetu přišel týden po celé události. Zrodil se v hlavě sociologa a exposlance Ivana Gabala. „Chtěl jsem něco vymyslet, když jsem viděl, co se odehrálo s tou fotografií dětí. Hledal jsem způsob vyjádření, který by ukázal rozdíl mezi tím, kdo nás vede do pekla. A tím, co nás posouvá dopředu,“ uvedl Gabal pro Blesk.cz.

Peníze na stipendium i pro školu

Bývalý poslanec spojil síly s organizací Romea, kde už předtím působil jako ambasador stipendijního programu pro romské děti studující střední nebo vyšší odborné školy. Ujali se toho a za 36 hodin to bylo na světě. Překvapilo mne, kolik lidí to zaujalo a kolik lidí dává peníze. Dají třeba jen stovku, ale vyjádří tím podporu dětem,“ zmínil Gabal. Sám má dvě dcery, od kterých se za projekt dočkal pochvaly.

Zakladatel webu Romea.cz zmínil, že se zrovna chystali spustit sbírku pro svůj stipendijní program. Když ale Gabal přišel s vlastní sbírkou, obě akce spojili. Padesát procent tak dostane ústecká škola a druhých 50 procent půjde do stipendijního programu.

„Počítali jsme s tím, že v polovině listopadu spustíme naši kampaň pro romské studenty středních a vyšších odborných škol. V ten moment nás kontaktoval Ivan Gabal, který nám navrhoval, jestli bychom nespustili kampaň na podporu teplické školy. Bylo to týden od doby, kdy se spustila lavina nenávistných komentářů na tu školu. Iniciátorem kampaně je tedy,“ prozradil Zdeněk Ryšavý.

Hřebejk: Klíč je ve strachu

K akci se teď připojil i režisér Jan Hřebejk. „Myslím si, že klíč je ve strachu, který plyne z neobeznámenosti. Můžete přijet do nejlaskavějšího a nejbezpečnějšího města na světě, a když to tam neznáte, tak se tam budete trošku bát, že zabloudíte. Člověk se bojí v nočním lese, i když mu tam nic nehrozí. Musíme se poznávat, musíme ty věci ... překonávat prostě rozumem a otevřeností,“ řekl Hřebejk. Sám přispěl do sbírky darem.

Nenávist vůči prvňáčkům

„V naší první kampani jsme vybírali 120 tisíc a jedna společnost nám slíbila zdvojnásobení. Vybrali jsme to za 20 dní a 65 procent dárců byli Romové. Tato druhá kampaň má ještě rychlejší frekvenci darů. Poběží až do konce roku,“ dodal Ryšavý. Nejčastější částka, kterou sem lidé přispívají, je 500 korun. Jako pozitivní vidí fakt, že se veřejnost dokáže spojit a není jí lhostejné vzdělání mladých Romů. 

Na začátku listopadu nacionalistická stránka „Neklan“ na Facebooku sdílela fotku prvňáčků ze školy v Teplicích, kterou předtím zveřejnil Deník. Komentáře pod ní byly vyloženě nenávistné. „Rovnou (symbol pistole)“, „třída plná teroristů“, „ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí“ nebo „Tam by sednul granát jak prdel na prkýnko!“ stálo v příspěvcích. Stránka už v současné době neexistuje. Někteří lidé ale dostali strach svoje děti do školy posílat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud