Vlasta (60) zachránila dítě před babyboxem. Kvůli pomoci ostatním přehlédla vlastní nemoc

Autor: ula - 
3. 12. 2017
21:30

Paní Vlasta z Havířova pracovala celý život jako servírka a prodavačka. Před několika lety ji tíživá situace rodičů její kolegyně inspirovala k pomoci druhým. Začala organizovat sbírky pro maminky v nouzi, jednou zřejmě zachránila malé dítě před odložením do babyboxu, pomáhala sociálně slabým i nemocným. Během starostí o druhé neustále přehlížela svoje zdraví. Z nemoci, která vypadala jako angína, se vyklubala leukémie.

„Před třemi roky se mi kolegyně v práci svěřila s nelehkou situací svých rodičů, kteří se ocitli ze dne na den na ubytovně, navíc se sedmnáctiletým synem. Kolegyně měla dvouletého syna, kterého jí rodiče hlídali, když byla v práci, ale na ubytovnu malé dítě nesmělo,“ vypráví paní Vlasta o svých začátcích, kdy se rozhodla pomáhat druhým. Přes známou v realitní kanceláři našla pro rodinu byt, ale nezařízený.

„Dlouho předtím jsem sledovala na internetu, že spousta lidí je schopno darovat nepotřebné věci a kolik lidí žádá o pomoc v nouzi, a uvědomila si, že mezi námi jsou hodné dušičky, které rády pomohou,“ pokračuje bývalá servírka.

Příběh rodiny tedy nasdílela na Facebooku a ozvalo se 150 lidí, kteří se rozhodli darovat vybavení do bytu. Paní Vlasta s přáteli svezla věci půjčenou dodávkou a s pomocí druhých tak byla schopná zařídit jedné rodině důstojnější život. Z toho se vyklubal nápad začít pomáhat dalším lidem.

Vlasta založila facebookové stránky na pomoc maminkám v nouzi. Začaly se ozývat ženy, které odcházely do azylových domů, které opustil partner či otec dětí, a také ti, kteří chtěli pomoci. Paní Vlasta shromažďovala materiální pomoc u sebe doma, vše sama třídila, nabízela a spala v obývacím pokoji. 

Její domov se změnil ve skladiště, kam zvala maminky, aby si přišly vybrat, co potřebují. Brzy začala shánět další prostory.

Video Brněnští lékaři umí lépe poznat, komu hrozí rakovina. - Jiří Nováček

Záchrana dítěte před babyboxem

„Jednou mi napsala maminka, že je na dně, že dva dny nemá co jíst a má desetiletého syna, kterého pošle k babičce, a pětiměsíční holčičku, kterou zřejmě bude muset odnést do babyboxu,“ vzpomíná Vlasta na příběh, který ji zasáhl. Rychle tak zorganizovala pomoc, která by matce zajistila základní potraviny, než by jí byla vyplacena mateřská. Zapojilo se 30 matek, které osobně zajely s nákupy za zoufalou matkou a odvrátily tak její rozdělení od dětí.

Paní Vlasta pomáhá i onkologicky nemocným dětem a sociálně slabším pořádá různé charitativní akce a rozdávání dárků. Založila neziskový projekt Pomoc srdcem, získala za svou pomoc i ocenění a chystala se realizovat další svoje sny - otevření obchodu, kam by si maminky mohly samy chodit pro pomoc a rady. Jenže vše se ze dne na den změnilo.

Z angíny byla rakovina

Paní Vlasta říká, že neměla ani čas zjisťovat, že se s jejím tělem něco děje. „Začalo to jako příznaky chřipky, pak angíny, nakonec se mi udělaly uzliny za ušima a v podpaží. Já si ale jen nakoupila léky a pokračovala v mém shonu,“ říká Vlasta, která se stará o vnoučata a i své rodiče. Nakonec se ale rozhodla po letech navštívit svoji obvodní lékařku.

Prvotní diagnóza zněla, že by mohlo jít o streptokoka. Po dalších odběrech ale bylo paní Vlastě doporučeno, aby nastoupila do nemocnice.

„Přijali me na hematologické oddělení v Havířově, odkud mě převezli na hematologiii do Olomouce. Diagnóza zněla T-Prolymfocytární leukémie, vzácný druh,“ říká Vlasta, která o nemoci tušila jen to, že je to rakovina krve. „Říkala jsem si, že krev se vymění a já pojedu dál, ale pak jsem jsem si začala zjišťovat, oč jde, a to mi začalo brát naději na přežití,“ dodává smutně žena, ale vzápětí píše, že se odmítá vzdát a cítít se poražená.

Vlasta je v nemocnici dva měsíce a potřebnou energii čerpá ze svých přátel a rodiny. Chemoterapii její tělo nezvládlo, byla jí tedy nasazena biologická léčba.

Video Karolínka a Rozárka trpí těžkou epilepsií. - Archiv Leony

Najde se vhodný dárce?

„Čeká mě ještě velký boj, a to transplantace kostní dřeně. Bohužel jsem se dozvěděla, že můj bratr, jako jediný možný rodinný dárce, mi nemůže krev darovat. Tak mě zařadili do registru na hledání vhodného dárce,“ svěřila se Blesk.cz Vlasta.

Momentálně si paní Vlasta přeje, aby zvládla veškerou léčbu a byla silná a všem tak dokázala, že se nikdo nesmí vzdát, ať je prognóza jakkoliv beznadějná. Stále doufá, že se jí podaří uskutečnit svoje sny - tedy otevřít obchod pro maminky v nouzi a dál pomáhat ostatním.

„Děkuji všem, kteří při mně stojí,“ vzkazuje Vlasta, která se odmítá litovat a chce se dívat dopředu věřit, že se stane zázrak. 

Pokud chcete pomoci maminkám v nouzi nebo rozveselit paní Vlastu, můžete se přidat do skupiny na Facebooku.

Paní Vlasta pomáhá druhým, nyní sama onemocněla.Paní Vlasta pomáhá druhým, nyní sama onemocněla. | Archiv paní Vlasty

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa