Marodění se Čechům nevyplácí. Doktory vynecháváme a nemoci přecházíme

Autor: ula - 
20. 11. 2017
06:10

Lidí s infekcemi horních cest přibývá, jakkoli je podle hygieniků situace zatím spíš klidná. Podzimní viróza skolí podle odhadů každého desátého Čecha. Více než dvě třetiny z nich přitom doma na neschopence nezůstávají, často si to totiž nemohou dovolit. A tak nemoc radši přechodí, stejně tak vynecháváme návštěvu lékaře. Na druhou stranu jsme ochotní investovat do léků.

S koncem léta a změnou počasí je spojený i větší nápor na obranyschopnost člověka, při příchodu podzimu okamžitě onemocní každý desátý Čech. Opačnou stranu mince zastává 15 procent respondentů, kteří si už ani nepamatují, kdy byli nemocní naposledy.

Podzimní ochlazení má nepříznivé účinky průměrně o šest procent častěji na ženy než na muže. „Překvapivým zjištěním průzkumu je fakt, že mladí trpí příchodem první vlny podzimních viróz nejčastěji, pravým opakem je nejstarší dotazovaná skupina,“ uvedl Kamil Kunc z agentury NMS Market Research. Zatímco 18 procent mladých zaženou hned první viry do postelí, starší 55 let jsou jim imunní, onemocní jen dvě procenta z nich.

Video „Zaměstnanec může marodit častěji, za podnikatele nikdo nezaskočí,“ říká kovář Zdeněk. - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

Nemoc jako zásah do rozpočtu rodiny

„Češi doma na neschopence nezůstávají. Nejčastější důvod je zcela pochopitelný, prostě si to nemohou dovolit,“ uvedl Kunc. Taková je situace 44 procent dotázaných. Necelá čtvrtina si myslí, že zůstávat doma nemá smysl a radši to přechodí.

Ze zbylé třetiny Čechů zůstává nejvíce lidí na neschopence (13 procent), ostatní čerpají dovolenou nebo využívají firemních benefitů. Dospělí od 35 do 44 let jsou jádrem skupiny, která se bez příjmu neobejde, a tak musí do práce i v nemoci. To uvádí 61 procent z nich, což převyšuje celkový průměr o 17 procentních bodů.

Do práce i s nemocí chodí spíše lidé z menších měst a hlavně ve Středočeském kraji. Více přecházejí nemoci muži než ženy.

Pro léky raději než za doktorem

Češi obecně k doktorům vyráží, jen když opravdu musí. Průzkum ukázal, že 15 procent Čechů doktory nenavštěvuje při virózách nikdy a dalších 42 procent jen tehdy, pokud jim domácí léčba nezabírá. Muži překvapivě vyhledávají lékaře častěji než ženy.

Celkem 15 procent nemocných za léčbu nic neplatí. Většina z nás je ale ochotná investovat do léků 200 až 500 korun, jen menší část 100 až 200. Více než pětistovku do léků investují jen 3 procenta nemocných. Do léků více investují lidé ve větších městech a hlavně v Praze. Za léky si spíše připlatí ženy než muži.

Že nemoci nebereme na lehkou váhu, dokazuje to, že na podzim přistoupíme k nutné prevenci proti nachlazení. Mladší skupina od 18 do 34 let sází na teplejší oblečení a více ovoce. Starší skupina naopak častěji nedělá buď nic, nebo zvýší konzumaci vitamínů. Nicméně nikdo příliš nefandí otužování.

Doporučujeme
Analgranny ( 22. listopadu 2017 23:02 )

Stejně půlka z nich jen simuluje, žádný flákání a šup do roboty lůzo líná ...

zdenek43 ( 20. listopadu 2017 10:28 )

nejvetsi l z i ....... co vam vzdy reknou .......JAK SE S INFEKCÍ CO NEJLÉPE VYPOŘÁDAT klidový režim – tedy zůstat doma!, dostatek spánku zvýšit příjem vitamínů, zejména vitamínu C – ovocné šťávy, zejména citrusy či vitamínové doplňky ať už v tabletách či šumivé, ve vodě rozpustné formy..... nooooooooooooo a je to zase j i n a k ........Má vitamín C vůbec nějaké účinky na nachlazení? Během posledních desetiletí byla provedena řada randomizovaných a placebem kontrolovaných studií, které zkoumaly účinky vitamínu C na nachlazení. A výsledky těchto studií dopadly pro vitamín C velmi špatně. V roce 2013 byla provedena analýza 29 studií, kterých se zúčastnilo 11 306 účastníků. Tyto studie zkoumaly účinky vitamínu C na nachlazení. Zkoumala se jednak četnost nachlazení (tedy zda, vitamín C skutečně snižuje četnost nachlazení a chřipky) a také závažnost projevů onemocnění a průměrná doba jeho trvání. Lidé, kteří se těchto studií zúčastnili byli vesměs velmi aktivní. Jednalo se například o maratónské běžce, lyžaře či vojáky, kteří trénovali v těžkých subarktických podmínkách. Těmto účastníkům byl každý den podáván vitamín C v dávce nejméně 200 mg. Výsledky potvrdily, že denní příjem 200 mg a více vitamínu C nesnižuje četnost nachlazení oproti běžné populaci. Jediným povzbudivým výsledkem těchto studií bylo, že vitamín C v denní dávce alespoň 200 mg zmírňuje projevy nachlazení v průměru o 8% u dospělých a 14% u dětí, což vede k průměrnému zkrácení doby nemoci o 1 den. **** Na chřipku v Česku ročně zemřou až dva tisíce lidí..... az 2.000 lidi - - chřipka způsobí dvojnásobný počet úmrtí než dopravní nehody....přenášejí ji hlavně děti ...

zdenek43 ( 20. listopadu 2017 10:09 )

Češi obecně k doktorům vyráží, jen když opravdu musí. Průzkum ukázal, že 15 procent Čechů doktory nenavštěvuje při virózách nikdy.......... noooo a proc by chodil k lekri - kdyz lekr n e u d e l a nic................ Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin............Léčba a režim Nachlazení ani chřipka se neléčí antibiotiky – ta se nasazují až při komplikacích v podobě bakteriální infekce (angína, zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek…). Léčba by měla být především symptomatická – omezení zátěže, klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamíny. Proti horečce se podávají antipyretika – léky, které jsou volně prodejné.... takze k tomu rozhodne l e k a r e nepotrebujete......... Léčená rýma 7 dní, neléčená týden

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa